Czy można ćwiczyć z zakwasami?

Najlepsze niusy w Sieci

Czy można ćwiczyć z zakwasami?

bieg

Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem, czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, możemy odczuwać napięcie i ból mięśni. Dokuczliwe zakwasy mogą towarzyszyć nam nawet przez kilka dni. Dowiedz się, czym jest ból pojawiający się po treningu oraz jakie sposoby na zakwasy są polecane przez specjalistów.

Czym są zakwasy?

Według prawidłowej definicji zakwasy są bólem, pojawiającym się w pierwszych godzinach po wykonaniu treningu. Jest on wynikiem natężenia kwasu mlekowego w mięśniach. Zostaje on wypłukany z organizmu kilka godzin później. Co w takim razie sprawia, że odczuwamy zakwasy po treningu?

Ból, który pojawia się 24-72 h od wysiłku to tak naprawdę DOMS (z ang. delayed onset muscle soraness), czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Występuje on w trakcie regeneracji włókien mięśniowych i towarzyszy mu zwiększona produkcja białek. Jego intensywność oraz czas trwania uzależniona jest od naszej kondycji oraz wykonanego treningu.

Mitem jest, że trening, po którym nie pojawiły się zakwasy, był słabszy. Im więcej ćwiczymy, tym ryzyko wystąpienia zakwasów maleje. Ból potreningowy pojawia się w sytuacjach, kiedy:

  • wracamy do aktywności po dłuższej przerwie;
  • wykonujemy nowe ćwiczenia;
  • dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze sportem.

Co więcej, jeśli zakwasy po treningu utrzymują się dłużej niż 3 dni, może być to znak, że trening był zbyt mocny i mogliśmy uszkodzić włókna mięśniowe. Warto wtedy udać się do lekarza, zwłaszcza kiedy zauważymy obrzęk.

Sposoby na zakwasy

Ból potreningowy jest potrzebny, aby pobudzić włókna mięśniowe do wzrostu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie w tym czasie pomóc. W tym celu możemy wykorzystać sprawdzone sposoby na zakwasy, zalecane przez trenerów oraz fizjoterapeutów.

Lekki trening

Zakwasy nie są powodem, aby całkowicie zrezygnować z treningów. Lekkie, aerobowe ćwiczenia są jak najbardziej wskazane. Rozruszanie organizmu przyśpieszy regenerację mięśni. Unikajmy jednak ciężkich treningów na bolące partie ciała, ponieważ mogą spowodować jeszcze większy ból oraz uszkodzenia włókien mięśniowych.

Gorąca lub zimna kąpiel

Wykąpanie się w gorącej w wodzie po treningu to sposób na zakwasy, który ma wielu zwolenników. Ciepła kąpiel rozluźnia napięte mięśnie i zapobiega uczuciu sztywności. Z kolei zimna woda zmniejsza ich ból. Warto również wypróbować terapię kontrastową. Polega ona wykąpaniu się przez kilka minut w zimnej, a następnie w ciepłej wodzie. Taki sam efekt osiągniemy, biorąc zimny oraz gorący prysznic.

Masaże na zakwasy

Fizjoterapeuci rekomendują jeszcze jeden sposób na zakwasy. Jest nim masaż rozluźniający, który zapobiega napięciu mięśniowego i poprawia krążenie krwi. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z usług fizjoterapeuty, warto wykonać taki zabieg samodzielnie. W tym celu możemy wykorzystać maty masujące lub masażery. Pomimo że masaż na zakwasy po treningu może być bolesny, pozwoli nam na szybszą regenerację.

Zakwasy nie są dolegliwością, jaka powinna nas zaniepokoić. Ból, który odczuwamy 2-3 dni po treningu to znak zwiększenia objętości mięśni oraz wzrost siły. Domowe sposoby na zakwasy pozwolą nam złagodzić dolegliwości i wrócić do pełnej sprawności fizycznej.