Len mielony – dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić?

Najlepsze niusy w Sieci

Len mielony – dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić?

len

Len mielony to obecnie coraz częściej stosowany środek. Potrafi on działać wspomagająco w przypadku niektórych schorzeń, a w większości przypadków wykazuje działanie profilaktyczne. Kiedy szczególnie warto go użyć?

Działanie lnu

Len to bardzo ceniona roślina, która obecnie często powraca do łask. Wiele źródeł zwraca uwagę na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 w nasionach lnu. Aby jednak skorzystać z tego dobrodziejstwa należy korzystać jedynie ze świeżo zmielonego lnu. Całe nasiona siemienia lnianego nie zostaną przetrawione, dlatego kwasy omega nie zostaną przyswojone. Z kolei zleżały len mielony nie ma kwasów omega-6 lub ma ich bardzo niewiele z powodu ich szybkiego utleniania się. Jednak nie tylko kwasy tłuszczowe są cenne, jeśli chodzi o ten produkt.

Właściwości mielonego lnu

Len mielony to coś, co szczególnie warto zażywać w przypadku diety. Dzięki wydzielanemu przez nasiona śluzowi jest w stanie chronić jelito przed wpływem toksyn, które są w tym czasie wypłukiwane z organizmu. Błonnik z lnu chroni także przed nadmiernym wchłanianiem cukru i tłuszczów. Dlatego też może wpłynąć korzystnie na obniżenie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. W przypadku, gdy wartości te wymagają obniżenia, szczególnie warto rozważyć włączenie takiego produktu jak len mielony do codziennej diety. Błonnik zawarty w siemieniu lnianym można przyjmować również w profilaktyce nowotworów jelita grubego, które obecnie są coraz częstszymi schorzeniami. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej ilości lnu dziennie, ponieważ może utrudnić także wchłanianie przyjmowanych innych preparatów leczniczych, a także niektórych witamin.

Nie tylko jelita odczuwają korzystne właściwości mielonego lnu. Ten produkt powinny zastosować osoby, które odczuwają dolegliwości żołądkowe. Dzięki swoim właściwościom ochronnym len mielony potrafi być bowiem bardzo pomocny w czasie trwania choroby wrzodowej lub w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Śluz, który wydziela się przy parzeniu nasion lnu, może również służyć jako środek ochronny i łagodzący w przypadku zapalenia dróg oddechowych. Zwłaszcza w przypadku tak zwanego suchego kaszlu, który potrafi być bardzo męczący, to właśnie len mielony potrafi złagodzić ewentualny dyskomfort w obrębie gardła spowodowany jego przesuszeniem. W przypadku kaszlu mokrego śluz ten może wspomagać oczyszczanie się dróg oddechowych. Len mielony może być również stosowany zewnętrznie. Przestudzoną papkę z lnu można stosować na zmiany skórne.