Przyczyny zapalenia jamy ustnej

Najlepsze niusy w Sieci

Przyczyny zapalenia jamy ustnej

gardło

Zapalenie jamy ustnej to problem, który dotyczy obecnie coraz większej liczby osób ze społeczeństwa. Oznacza to, że Ty także możesz znaleźć się w grupie ryzyka. Stan zapalny to choroba, której nie należy bagatelizować. Ból w jamie ustnej może bowiem prowadzić do problemów z jedzeniem, przyjmowaniem napojów, a nawet mówieniem. Co stoi za powodowaniem stanów zapalnych błony śluzowej i jak się przed nimi bronić?

Przyczyna leży w codzienności

Codzienna profilaktyka chorób skupia się w dużej mierze na wirusach i bakteriach, wywołujących przeziębienia. Tymczasem mogą one także powodować groźne zapalenia jamy ustnej. Zarażenie się szkodliwym wirusem, bakterią, czy grzybem to jedna z głównych przyczyn chorób występujących w jamie ustnej.

Dodatkowo w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, które na co dzień korzystają z protez zębowych. Ich nieprawidłowe noszenie oraz nieodpowiednie dopasowanie do kształtu szczęki sprawia, że błona śluzowa narażona jest na infekcje.

Szczególną uwagę na stan jamy ustnej powinny zwrócić osoby, które podlegają radioterapii oraz chemioterapii. W tym przypadku słabszy organizm osoby leczonej jest w większym stopniu podatny na powstawanie stanów zapalnych.

Podobnie jest, gdy mowa o aftach, pojawiających się na błonie śluzowej. Na powstawanie zapalenia jamy ustnej narażone są także osoby palące papierosy, przechodzące ogólne choroby, a także ci ludzie, których dieta jest niezbilansowana i brak w niej podstawowych składników odżywczych.

Profilaktyka i leczenie

Zapalenie jamy ustnej to stan, którego da się uniknąć. Nawet codzienne szczotkowanie zębów, czy stosowanie antybakteryjnych płukanek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Co w przypadku pojawienia się dyskomfortu w jamie ustnej? Niezbędna będzie wówczas wizyta u lekarza, który dokładnie zbada i zdiagnozuje stan zapalny. Bardzo ważne jest bowiem, by rozpoznać i leczyć przyczynę powstania zapalenia. W trakcie walki ze stanem zapalnym jamy ustnej przydatne będą leki, takie jak Baikadent, Faringosept, czy DentoMit. Ich stosowanie zaleci specjalista, wraz z odpowiednim dawkowaniem.

W leczeniu stanu zapalnego jamy ustnej pomaga także odpowiednia dieta, która eliminuje alergen wywołujący chorobę. Może być bowiem tak, że bezpośrednia przyczyna wystąpienia dyskomfortu błony śluzowej leży po stronie przyjmowanych posiłków. Często dochodzi jednak do sytuacji, gdy bezpośredniej przyczyny stanu zapalnego nie da się określić. Wówczas specjalista zaleca ogólną terapię, która pomaga zmniejszyć ból odczuwany przez pacjenta podczas mówienia i przyjmowania posiłków.