10 faktów i mitów na temat drobiu

Najlepsze niusy w Sieci

10 faktów i mitów na temat drobiu

kurczak

Drób to obowiązkowy element w menu sportowców oraz osób dbających o wagę. Przez lata wokół mięsa z kurczaka narosło wiele przesądów. Zobacz, w których z nich można odnaleźć ziarenko prawdy.

Antybiotyki – MIT

Każde zastosowanie antybiotyków na fermach kur musi zostać zalecone przez weterynarza. W przypadku ewentualnej choroby, od podania leku do czasu uboju musi minąć czas pozwalający na wydalenie medykamentu z organizmu zwierząt.

Hormon wzrostu – MIT

W Polsce podawanie kurom hormonu wzrostu jest zakazane. Za szybkie przybieranie oraz odpowiednią masę drobiu odpowiadają starannie wyselekcjonowane rasy kurczaków hodowlanych.

Wysoka zawartość białka – FAKT

Drób jest cennym źródłem białka odzwierzęcego, które jest bogate w komplet aminokwasów. Ponadto mięso z kurczaka zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, A, C, E, PP oraz żelazo i cynk, które są łatwo przyswajane przez organizm.

Niska zawartość tłuszczu – FAKT

W 100g piersi kurczaka bez skóry znajduje się zaledwie 1,5g tłuszczu. To bardzo mało w porównaniu z innymi rodzajami mięsa.

Lekkostrawność – FAKT

Mięso z kurczaka to pokarm delikatny i wysokoenergetyczny. Właśnie dlatego polecane jest sportowcom, dzieciom, osobom starszym, a nawet kobietom w ciąży. To dobry wybór dla wszystkich, którzy prowadzą zdrowy styl życia.

Gorsze mięso z marketów – MIT

Pakowany drób dostępny w marketach to lepszy wybór niż zakup mięsa w małym sklepie rzeźniczym. Dlaczego? Mięso w paczkach ma określoną datę ważności. Musi również spełniać szereg wymogów dotyczących jakości, takich jak m.in. kontrola weterynaryjna czy pakowanie w odpowiednich warunkach.

GMO w paszach – FAKT

Pasza dla drobiu, tak samo jak hodowane w Polsce rośliny, zawiera składniki modyfikowane genetycznie. Nie oznacza to jednak, że przechodzą one do drobiu. Wnikliwe badania naukowców udowodniły, że pasze GMO nie mają wpływu na DNA i RNA zwierząt.

Koszmarne warunki chowu – MIT

Każdy kurczak hodowany na fermie musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, takie jak m.in. metraż. Hodowcom zależy na dobrostanie drobiu – zadowolone kurczaki szybciej rosną i mniej chorują.

Lepsza jakość mięsa kur z wolnego wybiegu – MIT

Kury z wolnego wybiegu jedzą, co chcą. Często są to rzeczy, które są zwyczajnie nieodpowiednie dla zwierząt. Dla porównania jakość i skład paszy kurczaków hodowanych na fermach jest stale kontrolowana.

Pakowane mięso jest bardziej bezpieczne – FAKT

Opakowanie zabezpiecza drób przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wydłuża także jego trwałość.

Więcej rzetelnych informacji o mięsie z kurczaka znajdziesz na stronie www.dobrydrob.pl