Żaluzje czy verticale – czyli jak skutecznie i elegancko przesłonić okna w biurze

Najlepsze niusy w Sieci

Żaluzje czy verticale – czyli jak skutecznie i elegancko przesłonić okna w biurze

okna

Biuro to pomieszczenie służbowe, to miejsce pracy ale też i miejsce spotkań biznesowych. Jak przesłonić okna w biurze, żeby pomieszczenie nie straciło na wyglądzie, a rozwiązanie było jak najbardziej praktyczne?

Zacznijmy od żaluzji

Żaluzje w pomieszczeniach biurowych królowały jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, potem stopniowo wypierane były przez swojego następcę, rolety. Bardzo wygodne w użyciu i praktyczne, ze względu na łatwość pielęgnacji. Zazwyczaj produkowane były z aluminium ze względu na niższy koszt produkcji (w porównaniu z drewnianymi) oraz łatwość mycia. I rzeczywiście żaluzje aluminiowe przeciera się zazwyczaj wilgotną szmatką, nie wymagają specjalistycznego czyszczenia w firmie zewnętrznej. I ich użytkowanie nie miałoby żadnych minusów, gdyby nie fakt, że współczesne biura najczęściej to pomieszczenia o dużych powierzchniach przeszklonych, również wewnątrz pomieszczenia – gdzie w tak zwanych open space znajdują się salki konferencyjne, w których odbywają się spotkania lub szkolenia zawodowe czy językowe dla pracowników. Te wydzielone pomieszczenia są przeszklone, często ze wszystkich stron i przesłanianie ich żaluzjami staje się mało wygodne – przede wszystkim w użytkowaniu.

Czas przetestować w takim razie verticale

Verticale, zwane też wertykalami lub żaluzjami pionowymi, to pionowe pasy materiałowe o różnej długości dostosowanej do pomieszczenia. Produkowane na zamówienie, doskonale się wpisują w przeznaczone pomieszczenie – nawet na bardzo dużych powierzchniach przeszklonych tworzą całość, nie są sztukowane tak jak jest w przypadku zwykłych żaluzji. Materiał, z którego są wykonane ruchome pasy, można również dobrać pod względem faktury i koloru i dopasować do designu biura. Ruchome pasy poruszają się po stalowych szynach, które montują firmy specjalistyczne, zajmujące się często kompleksowo również i produkcją samych vertikali. Dodatkowy atut to sama budowa pasów – są one pionowe, dzięki czemu kurz nie osiada na nich tak bardzo jak na zwykłych żaluzjach poziomych. Należy też wspomnieć o samej technologii zarządzania ułożeniem pasów, ich zwijaniem i rozwijaniem. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu napędowi z możliwością zdalnego sterowania za pomocą pilota. Najnowsza technologia pozwala też na sterowanie ze smartfonu lub tabletu.