Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jakie skutki powoduje uzależnienie od gier komputerowych?

Gdy, które pojawiają się na rynku, są coraz bardziej atrakcyjne. Dawno już przestały być kojarzone wyłącznie z odmóżdżającą rozrywką – obecnie możemy wybierać rozbudowane gry fantasy i strategiczne, strzelanki, symulatory, przygodowe, gry farmerskie, edukacyjne, dla dzieci. Oferta jest tak szeroka, że każdy bez problemu znajdzie coś, co odpowiada jego zainteresowaniom.  Niestety, wirtualna rzeczywistość potrafi wciągać do tego stopnia, że łatwo się uzależnić. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych.

W jaki sposób rozpoznać uzależnienie od gier komputerowych?

Wielu z nas lubi czasem pograć na komputerze lub konsoli. Sam fakt, że gra sprawia nam przyjemność i kolekcjonujemy nowe tytuły, nie musi jeszcze oznaczać, że jesteśmy uzależnieni. O problemie może świadczyć fakt, że ilość czasu poświęcanego na gry jest znacznie większa, niż na inne aktywności życiowe: czas spędzany z rodziną lub przyjaciółmi, naukę, pracę czy inne zainteresowania. W skrajnych przypadkach potrzeba gry może dominować nawet nad koniecznością jedzenia i spania. Osoba uzależniona, której ogranicza się możliwość grania odczuwa silne rozdrażnienie, apatię, chandrę, może być pobudzona i agresywna. Często towarzyszą temu inne objawy, takie jak stany lękowe, bezsenność czy depresja.

Problem uzależnienia od komputera i internetu to nie tylko gry komputerowe

Problem uzależnienia od komputera i internetu, a także konsoli, smartfona czy tabletu nie ogranicza się wyłącznie do gier komputerowych. Do poradni psychologicznych coraz częściej zgłaszają się osoby, które nawet jeśli nie przepadają za grami komputerowymi, dają się pochłonąć wirtualnej rzeczywistości: mediom społecznościowym, czatom, hazardowi online czy pornografii. Co bardzo niepokojące, w ostatnim czasie znacznie wzrasta również liczba najmłodszych uzależnionych –  nawet kilkulatków. Bardzo często rodzice cieszą się, że dzieci same się sobą zajmują przed komputerem, ignorując zagrożenia, do których to prowadzi. Nie oznacza to oczywiście, że należy całkowicie rezygnować z gier czy komputera – bardzo ważne jest jednak wyznaczenie granic, a w przypadku dzieci także kontrola zachowań w Internecie.

Niebezpieczne konsekwencje uzależnień

Uzależnienie od gier komputerowych może mieć bardzo poważne konsekwencje we wszystkich sferach życia. Prowadzi do zaniedbywania codziennych obowiązków, braku ambicji i motywacji, izolacji i zaniku więzi społecznych. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w poradni psychologicznej i praca ze specjalistą. Walka z uzależnieniem od gier komputerowych bywa tak samo trudna, jak z innymi nałogami.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.