Współpraca firm spedycyjnych i transportowych

Najlepsze niusy w Sieci

Współpraca firm spedycyjnych i transportowych

kokpit auta

Transport, spedycja – to blisko związane ze sobą gałęzie branży logistycznej. Firmy realizujące te usługi bazują na ścisłej kooperacji. O czym należy pamiętać podczas nawiązywania współpracy firmy spedycyjnej z firmą transportową?

Transport, spedycja, czyli jedna rodzina

Firma spedycyjna organizuje kompleksową obsługę transportu towarów. Posiada ładunki, które należy przetransportować, nie zawsze dysponuje jednak własną flotą samochodową lub jej wielkość jest niewystarczająca do realizacji wszystkich zleceń. Korzysta wówczas z usług podwykonawców, czyli firm transportowych. Często podejmuje współpracę na dłuższy okres czasu. Przewoźnicy też liczą na tego typu współpracę, ponieważ firmy spedycyjne są stałym źródłem zleceń, zapewniają również aktywne wsparcie organizacyjne w przewozach ładunków oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów występujących na trasie. Transport, spedycja to zatem ściśle połączone branże, które wzajemnie się potrzebują.

Zasady współpracy a praktyka

Kluczem do efektywnej współpracy jest dobre dopasowanie kontrahentów. Duże znaczenie ma tutaj wielkość firmy logistycznej poszukującej partnerów oraz wzajemne relacje między podmiotami. Mali przewoźnicy bywają nieufni wobec dużych firm spedycyjnych. Z drugiej strony firmy logistyczne często poszukują przewoźników z dużym doświadczeniem i rozwiniętą flotą.

Nawiązanie stałej współpracy często poprzedzają negocjacje, które kończą się podpisaniem umowy między partnerami. Sukces wzajemnej współpracy określi jednak dopiero praktyka. To wówczas okaże się, jaki jest styl efekt komunikacji między kierowcami, dyspozytorami i logistykami. Przewoźnicy będą mieli okazję przekonać się, czy firma spedycyjna terminowo przelewa wynagrodzenie za transport. Spedycja pozna wówczas faktyczną jakość i styl pracy przewoźnika. Wzajemny szacunek i wywiązywanie się z podjętych zobowiązań z pewnością zaowocują trwałą współpracą.