Przydomowe instalacje gazowe

Najlepsze niusy w Sieci

Przydomowe instalacje gazowe

dom

Tani i dobry sposób na ogrzewanie domu to przydomowe instalacje gazowe. Można dzięki nim efektywnie ogrzać swoje mieszkanie i zaoszczędzić pieniądze. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby pod uwagę wziąć względy bezpieczeństwa oraz oszczędności i użyteczności. Te aspekty wymagają odpowiedniego przygotowania działki przystosowanie się do norm i przepisów prawnym a także dobrego ulokowania zbiornika.

Kluczowym elementem całej instalacji przydomowej na gaz jest pojemnik (zbiornik) na gaz, czyli propan. Wybór zbiornika jest jednym z najważniejszych elementów planowania własnej przydomowej instalacji gazowej, ponieważ trzeba dopasować go do wielkości ogrzewanego domu. Jednak wielkość ma również znaczenie ekonomiczne – zbyt mały, niewielki zbiornik będzie sprawiał, że częstotliwość zamawianych dostaw wzrośnie, a co za tym idzie – również koszty ogrzewania. Z drugiej strony natomiast, zbiornik o większej pojemności wpływa na zwiększenie kosztów obsługowych. Idealna wielkość to tak, która przewiduje margines związany z zwiększeniem się objętości propanu. Rozmiar zbiornika nie jest jedynym problemem. Należy zastanowić się nad tym czy wybrać zbiornik podziemny, czy naziemny.

Usytuowanie zbiornika jest określone odgórnie. Prawo stanowi o tym, iż zbiornik z gazem powinien znajdować się minimum 3 metry od dróg, ogrodzenia, budynku mieszkalnego oraz innym obiektów budowlanych. Zbiornik musi jednocześnie być nie dalej niż 8 metrów od niezasyfonowanych studzienek kanalizacyjnych oraz studzienek wodociągowych i nie dalej niż 3 metry od elektrycznej linii napowietrznej o napięciu do 1 kiloVatów.

Warto wiedzieć również to, że zbiornik o pojemności do 7 metrów sześciennych nie wymaga pozwolenia na budowę, co znacznie zmniejsza załatwianie potrzebnych formalności. Oprócz tego każdy ze zbiorników w przydomowej instalacji gazowej musi być uziemiony ze względów bezpieczeństwa. Dodatkową zalecaną ochroną jest ochrona katodowa, która zalecana jest dla zbiorników podziemnych.