Powikłania grypy – jak ich uniknąć?

Najlepsze niusy w Sieci

Powikłania grypy – jak ich uniknąć?

choroba

Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom – grypie i przeziębieniu. Jest to czas, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają, dodatkowo od września do lutego obserwuje się wzmożoną aktywność wirusów. Szczyt sezonu infekcyjnego niesie za sobą duże ryzyko zachorowania, a w konsekwencji wystąpienia powikłań. Zwykłe przeziębienie najczęściej przebiega łagodnie i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, inaczej jest w przypadku grypy, której konsekwencje mogą być poważne.

Grypa a przeziębienie – czym się różnią?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie są wywołane wirusami. Początkowe objawy mogą być podobne. U pacjentów z przeziębieniem często obserwuje się katar, ból gardła, głowy, osłabienie, może wystąpić podwyższona temperatura ciała. Grypa charakteryzuje się podobnymi objawami, jednak w większym nasileniu. Katar występuje rzadko, za to pacjenci skarżą się na silne bóle mięśniowo-stawowe, uczucie osłabienia i wyczerpania.

Zarówno grypy, jak i przeziębienia nie leczy się antybiotykami. Leczenie jest doraźne i ma na celu łagodzenie objawów do czasu ustąpienia choroby, chyba że u pacjenta występują powikłania lub należy on do grupy osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby np.:

• jest seniorem – u osób po 65 roku życia ryzyko powikłanego przebiegu grypy jest większe niż u młodszych;
• jest kobietą w ciąży – stąd konieczność szczepienia kobiet w ciąży. Szczepienie jest zalecane, ponieważ chroni nie tylko matkę, ale przede wszystkim noworodka tuż po narodzeniu;
• przewlekle chorzy – np. na astmę lub choroby serca;
• dzieci – zwłaszcza noworodki i niemowlęta, których ze względu na młody wiek nie można poddać szczepieniom.

Leczenie grypy

Łagodne stany przeziębieniowe i objawy grypopodobne – ból mięśni, osłabienie, zatkany nos, ból gardła i stany podgorączkowe można leczyć samodzielnie w domu. Aby zapobiec powikłaniom konieczne jest wdrożenie leczenia od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Nie warto zwlekać i czekać aż infekcja na dobre wyłączy nas z codziennych obowiązków.

• Odpocznij – podczas choroby należy zostać w domu, dzięki temu nie przeniesiemy zakażenia na innych np. w pracy czy szkole oraz unikniemy pogorszenia stanu zdrowia;
• Pij łagodne napary ziołowe – rumianek i lipa działają napotnie i rozgrzewająco. Przyniosą ulgę w bólu gardła, rozgrzeją i zapobiegną odwodnieniu. W infekcjach wirusowych wskazane jest picie dużych ilości ciepłych płynów.
• Zadbaj o lekkostrawną dietę – zwykle podczas choroby apetyt jest zmniejszony, należy jednak jeść, by nie pogarszać samopoczucia. Dobrym wyborem będą łagodne zupy na wywarach warzywnych, gotowane i lekkostrawne mięso i ryby oraz warzywa. Unikaj smażonych potraw, twardych pokarmów i jedzenia trudnego do żucia i połykania – mogą podrażnić bolące gardło.
• Zażyj leki – dostępne w aptekach leki bez recepty (Gripex, Coldrex, Theraflu) złagodzą dolegliwości i pozwolą szybciej wrócić do zdrowia. Komponując apteczkę na sezon infekcji nie zapomnij o tabletkach łagodzących ból gardła, lekach przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, płukankach, kroplach do nosa oraz preparatach witaminowych.

Powikłania grypy – zapobiegaj, nie ryzykuj

Niestety u niektórych chorych, zwłaszcza z wymienionych wcześniej grup ryzyka mogą wystąpić powikłania grypy. Część z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorego.

Wśród powikłań grypy można wymienić:

• nadkażenia bakteryjne – np. gardła czy zatok;
• zapalenie płuc, oskrzeli – szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów;
• uszkodzenie mięśnia sercowego – jest jedną z konsekwencji nieleczonej grypy, realnie obniża jakość życia chorego w przyszłości;
• zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i powikłania neurologiczne – występują rzadko, jednak są bardzo niebezpieczne dla pacjentów.

Powikłania grypy – jak im zapobiegać?

Aby zapobiec wystąpieniu powikłań uważnie obserwuj swój organizm. Włącz leczenie tak szybko jak tylko zaobserwujesz pierwsze objawy choroby. Jeśli pomimo włączenia leczenia dostępnego bez recepty i domowych sposobów choroba nie ustępuje lub stan chorego się pogarsza zgłoś się do lekarza.

• Nie lekceważ wysokiej temperatury ciała, utrzymująca się gorączka jest sygnałem, że należy skorzystać z fachowej pomocy lekarskiej.
• Zadbaj o odpoczynek i dużą ilość snu, organizm potrzebuje czasu, by się zregenerować i zawalczyć z wirusami.
• Zażywaj leki według wskazówek producenta, nie wolno przekraczać dawek leków, ani modyfikować schematu ich przyjmowania np. zwiększając częstość aplikowania leków donosowych lub przeciwgorączkowych.
• Zaszczep się – szczepienie realnie zmniejsza ryzyko wystąpienia grypy i jej powikłań. Jest bezpieczne, należy powtarzać je co rok ze względu na zmienność wirusów. Najlepiej zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego np. we wrześniu, jednak pamiętaj, że nigdy nie jest za późno.

Grypy nie wolno lekceważyć. W przeciwieństwie do przeziębienia jest to choroba, która może przebiegać z powikłaniami. W lekkich stanach chorobowych być może wystarczy leczenie w domu, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów np. długo utrzymującej się gorączki musisz skonsultować się z lekarzem. Prawidłowe, szybkie leczenie i odpoczynek pomogą uniknąć powikłań grypy.