Proste i tanie sposoby pielęgnacji włosów

Najlepsze niusy w Sieci

Proste i tanie sposoby pielęgnacji włosów

włosy

Codziennie są narażone na działanie czynników atmosferycznych – morskiej wody, wiatru, mrozu. Dodatkowo stylizujesz je ciepłem, upinasz ciasną gumką, biegnąc, na co dzień w pośpiechu rozczesujesz, nie dbając o delikatność. Zimą naturalnie jesz mniej warzyw i owoców, brakuje słońca, a ogrzewanie nie polepsza stanu Twoich włosów. Jak sobie radzić z suchymi, spuszonymi, czasem połamanymi i rozdwojonymi kosmykami? Jaką pielęgnację włosów wybrać by efekt był szybki, a kuracja nie zrujnowała Twoje kieszeni?

Aby polepszyć kondycję włosów, konieczne jest gruntowne zmienienie nawyków, które im szkodzą. Kolejnym krokiem jest włączenie odpowiedniej pielęgnacji włosów.

(Nie)dobre nawyki

Pielęgnacja włosów, nawet indywidualnie dobrana i obfitująca w profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych oraz fryzjerskie kosmetyki może być niewystarczająca. Podstawą są zdrowe nawyki. Po ich włączeniu i wyeliminowaniu tych, które szkodzą włosom zauważysz poprawę w jakości pasm. Czego unikać?

• agresywnego mycia włosów – należy myć skórę głowy, delikatnie ją masując. Unikaj szarpania włosów, szampon nakładaj na dłoń, a następnie na skórę. Skórę głowy można umyć dwukrotnie, zwłaszcza jeśli masz problem z przetłuszczaniem się włosów. Nie myj samych końców, przesuszysz je, a włosy będą szybko wyglądały na zmęczone i nieświeże.
• suszenia gorącym powietrzem – włosy najpierw dokładnie osusz ręcznikiem. Susz włosy ciepłym, nie gorącym nawiewem. Pod koniec suszenia obniż temperaturę suszenia. Zimne powietrze wygładzi włosy i zamknie łuski włosów, przez co będą się ładniej układać i błyszczeć. Dodatkowo nie będą się niszczyć, narażone na gorące powietrze. Pielęgnacja włosów pozbawiona oddziaływania gorącem świetnie się sprawdza i daje szybki efekt w postaci polepszenia kondycji włosów.
• spania z rozpuszczonymi, zwłaszcza mokrymi włosami – mokre włosy są szczególnie delikatne i podatne na uszkodzenia powstałe w wyniku ocierania się o poduszkę.
• urządzeń stylizujących na gorąco – prostownica i lokówka powinny być przeznaczone do układania fryzury jedynie okazjonalnie. Staraj się stylizować włosy bez udziału ciepła.
• niedopasowane kosmetyki – zbyt agresywne składy szamponów i masek prowadzą do przesuszenia i uszkodzeń włókien włosów.

Domowe sposoby pielęgnacji włosów

W walce o lśniące i zdrowe kosmyki niezastąpione są domowe sposoby dbania o czuprynę. W kuchni czy łazience z pewnością znajdziesz produkty, które świetnie sprawdzą się w rytuałach pielęgnacyjnych.

Laminowanie włosów żelatyną

Żelatyna lub agar (polecany wegetarianom i weganom) zawierają duże ilości białek. Włączenie ich w umiarkowanej ilości do codziennej pielęgnacji może bardzo dobrze wpłynąć na kondycję i połysk włosów. Łyżkę lub dwie łyżki żelatyny rozpuść w niewielkiej ilości gorącej wody. Możesz pomóc sobie wstawiając miseczkę z żelatyną do ciepłej wody lub mikrofalówki na kilka sekund. Rozpuszczoną porcję żelatyny wymieszaj z odżywką do włosów lub maską. Taką miksturę nałóż na włosy, zabezpiecz foliowym czepkiem i ręcznikiem. Następnie spłucz. Taki zabieg bardzo poprawia kondycję włosów, zwłaszcza rozjaśnianych. Nie należy go stosować zbyt często, by nie prowadzić do przeproteinowania. Najlepiej wykonywać go 1-2 razy w miesiącu.

Olejowanie

Znane z kuchni oleje świetnie sprawdzą się na włosach. Niewielką ilość olejku nanieś na pasma. Dobrze go wmasuj. Jeśli masz czas pozostaw olej na włosach na kilka godzin lub całą noc (nie zapomnij o tym by zabezpieczyć poduszkę przed snem). Po upływie przewidzianego czasu umyj włosy delikatnym szamponem. Bez obaw, włosy nie będą tłuste. Po wyschnięciu będą miękkie, mięsiste i znacznie lepiej odżywione. Jaki olej wybrać? W pielęgnacji włosów sprawdzą się:

• olejek kokosowy;
• olej arganowy;
• olejki z pestek malin i arbuza;
• olej lniany;
• olej z krokosza lub ogórecznika;
• olej orzechowy;
• oliwa z oliwek.

Olejowanie powinno być stałym elementem Twojego planu pielęgnacji włosów. Efekty stosowania olejków są bardzo dobre, warto być cierpliwym i systematycznym.

Miód, jajko, awokado, banan….smaczne maseczki w służbie włosom

Domowe maseczki świetnie nawilżają i mogą bardzo poprawić stan włosów. Polubią je zwłaszcza osoby ceniące naturalną pielęgnacje włosów i lubiące eksperymentować. Rozgnieciony banan wymieszany z odżywką do włosów wzmocni jej działanie nawilżające. Zadbaj oto by mocno go rozdrobnić, inaczej możesz mieć problem z wypłukaniem resztek banana z włosów.

Żel z siemienia lnianego bardzo nabłyszczy i nawilży włosy, warto ugotować go więcej i nakładać na włosy przed myciem. Maskę z żelu nałóż na włosy na 20-30 minut, a później umyj głowę szamponem. Rozwodniony żel z siemienia sprawdzi się także po myciu, delikatnie usztywni włosy, dzięki czemu łatwiej je wystylizujesz.

Maska z żółtka jest znana wszystkim. Przepis na nią jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Żółtko połączone z miodem i odżywką lub maską mocno odżywi i odbuduje włosy, zawiera składniki nawilżające i białko.

Jeśli została Ci połówka awokado, możesz je połączyć z innymi składnikami i nałożyć na włosy. Maseczka z awokado najlepiej sprawdzi się przed myciem włosów.

Tanie i naturalne sposoby na piękne włosy

Bez względu na to czy wybierzesz profesjonalne zabiegi w salonach fryzjerskich czy któryś z opisanych i przytoczonych domowych sposobów pamiętaj, że trzeba być cierpliwym. Raz zniszczonych włosów nie można odbudować, jednak dzięki nawilżaniu i uzupełnianiu białek można bardzo poprawić ich wygląd. Włącz prawidłową pielęgnację włosów i bądź cierpliwa. Pierwsze efekty zauważysz po kilku tygodniach, na stały efekt trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, jednak zdecydowanie warto.