Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kobieta w ciąży powinna dostarczać do swojego organizmu szereg potrzebnych witamin i mikroelementów. Każda przyszła mama ma obowiązek zatroszczyć się o zdrową i zrównoważoną dietę szczególnie bogatą w żelazo i mikroelementy.

Każdy bowiem z dostarczanych składników wykazuje dobroczynne działanie zarówno dla organizmu mamy jak i dziecka. Jadłospis kobiet w ciąży powinien być przemyślany i skonsultowany z lekarzem, bowiem każda ciąża może wykazywać indywidualne potrzeby i predyspozycje.

Ponadto nadmiar niektórym substancji może być szkodliwy dla rozwoju płodu. Nie ma więc po co ryzykować i każdorazowe zmiany zgłaszać swojemu lekarzowi. Kobiety zarówno te, które starają się o dziecko jak i te w pierwszym trymestrze ciąży bezwzględnie powinny przyjmować kwas foliowy, zwany inaczej witaminą B9 odpowiada za rozwój u płodu cewy nerwowej. Ponadto badania wykazują, że przyjmowanie kwasu foliowego wpływa korzystnie na wagę urodzeniową dziecka oraz na ogólny stan zdrowia.

Kolejną ważną witaminą z grupy B jest witamina B6. Jej działanie neutralizuje poranne mdłości – przypadłość dość częstą w odmiennym stanie, która uprzykrza kobiecie codzienne funkcjonowanie i powoduje znaczny dyskomfort. Witamina B6 odgrywa też znaczącą rolę w produkcji krwi, co u kobiet w ciąży jest szczególnie ważne. Istotne jest także, aby kobiety w ciąży dostarczały do swojego organizmu witaminę C. Jest to składnik, który nie tylko działa przeciwzapalnie, ale także bierze udział w profilaktyce zapobiegania przeziębieniom i chorobom, ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne. Ważnymi składnikami w diecie ciężarnych są również produkty bogate w nabiał.

Wapń pozyskiwany z produktów mlecznych bierze udział w procesie tworzenia i wzrostu kości dziecka. Kolejnym istotnym składnikiem jest żelazo. Ten pierwiastek zapobiega anemii oraz niskiej wadze urodzeniowej dziecka. Odgrywa również rolę w profilaktyce przedwczesnego porodu. Następnym szczególnie istotnym składnikiem tuż obok wapnia odpowiedzialnym za proces mineralizacji kości jest fosfor. Pierwiastek ten odpowiada  za metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów, dlatego szczególne wskazanie skierowane jest do kobiet chorych na cukrzycę lub będących w ciąży mnogiej. Jak wspomniano na początku, każda ciąża przebiega inaczej, jak również każda kobieta wykazuje indywidualne potrzeby. Dlatego też szczególnie ważna jest stała
i systematyczna kontrola lekarza.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.