Drukarka do zdjęć – jaką wybrać?

Najlepsze niusy w Sieci

Drukarka do zdjęć – jaką wybrać?

drukarka

Drukarka do zdjęć nieco się różni od klasycznych drukarek atramentowych, które wykorzystujemy na co dzień w domu. Jeśli chcesz, by Twoje kolorowe fotografie zachwycały feerią barw, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości drukarkę do zdjęć. Dzięki temu nie będziesz już musiał korzystać z fotolabów za każdym razem, kiedy zachcesz wydrukować swoje fotografie. Jakie parametry powinno posiadać takie urządzenie, by jak najlepiej spełniało swoje zadanie? Sprawdź!

Obecnie każdy z nas posiada dobrej jakości aparat fotograficzny w swoim telefonie. Media społecznościowe zasypywane są codziennie ogromną ilością nowych zdjęć. Prawda jest jednak taka, że bardzo szybko o nich zapominamy. Dlatego warto, by te najlepsze drukować, wieszać na ścianach lub umieszczać w albumie. By móc to zrobić szybko i w miarę tanio, warto mieć w domu własną drukarkę do zdjęć.

Drukarka do zdjęć – najważniejsze parametry

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne najlepiej drukować na dobrych jakościowo drukarkach atramentowych. Jeżeli szukasz urządzenia, które ma służyć, głównie wydrukowi dobrej jakości fotografie, musisz pamiętać, że będzie się ono nieco różnić od klasycznej domowej drukarki atramentowej. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czym powinna się charakteryzować, by jak najlepiej spełniać swoje zadanie.

Najważniejsza kwestia to oczywiście wysoka jakość wydruku, czyli rozdzielczość druku DPI. Parametr ten informuje o liczbie punktów obrazu, czyli pikselach w rzędach na cal. Im więcej punktów na cal, tym wyższe DPI i tym jakość wydruku lepsza. Biurowe i domowe drukarki mają rozdzielczość od 300 do 9600 DPI. Najlepszą rozdzielczość osiągają właśnie drukarki atramentowe. Maksymalne DPI domowych drukarek laserowych wynosi 2400 DPI. Właśnie dlatego, jeśli planujesz drukować w domu zdjęcia i grafiki warto wybrać drukarkę atramentową z wysoką rozdzielczością wydruku.

Kolejna istotna kwestia to druk zdjęć w różnych formatach i to bez obramowania. Najlepsze modele drukarek do zdjęć umożliwiają wydruk fotografii we wszystkich typowych dla zdjęć wielkościach, od dość małych 10×15 cm, aż do formatu A4, a nawet A3.

Łącze Wi-Fi i czytnik kart pamięci

Przy wyborze takiego sprzętu warto również zwrócić uwagę na łatwość obsługi i możliwość szybkiego przesyłu zdjęć, bez konieczności łączenia się z komputerem. Dlatego większość dobrej klasy drukarek do zdjęć posiada łącze Wi-Fi, dzięki któremu możesz drukować zdjęcia bezpośrednio z telefonu lub aparatu fotograficznego. Innym wygodnym rozwiązaniem jest łącze USB, które umożliwia na przykład bezpośrednie podłączenie aparatu lub telefonu do drukarki. Dzięki takim rozwiązaniom szybko wydrukujesz swoje zdjęcia.

Co więcej, nowoczesne drukarki atramentowe do zdjęć posiadają specjalne oprogramowanie, które umożliwia opracowanie zdjęcia przed wydrukiem.

Specjalne oprogramowanie drukarek do zdjęć

Nowoczesne drukarki do zdjęć posiadają specjalne oprogramowanie, które pozwala na szybką obróbkę zdjęć, między innymi:

  • wybór rozmiaru i skali,
  • wybór rozdzielczości druku,
  • kadrowanie zdjęć,
  • prosty retusz.

Dzięki temu nie musisz posiadać programów graficznych umożliwiających obróbkę zdjęć, a ich przygotowanie do wydruku jest szybkie, proste i intuicyjne.

Drukarka atramentowa nie tylko do zdjęć

Przed wyborem drukarki do zdjęć warto również się zastanowić, do jakich celów może jeszcze być przydatna. Często lepiej zainwestować w droższy sprzęt i kupić dobrej jakości drukarkę atramentową wyposażoną również w funkcje skanera i kserokopiarki. Dzięki temu nie tylko będziesz mógł drukować dobrej jakości zdjęcia, ale także używać na co dzień w domu lub w biurze. Doskonałym przykładem może być urządzenie wielofunkcyjne firmy Epson, które drukuje w różnych formatach, między innymi A6, A5 i A4. Wyposażone jest w skaner oraz posiada wejście USB, oraz Wi-Fi więc bez trudu można drukować fotografie bezpośrednio z telefonu lub aparatu. Dzięki takiemu połączeniu oszczędzasz pieniądze oraz przestrzeń.

Materiały eksploatacyjne drukarek do zdjęć

Na koniec warto również zwrócić uwagę na wybór materiałów eksploatacyjnych drukarek do zdjęć. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wydruku, nie warto oszczędzać ani na papierze, ani na tuszu. Doskonałym rozwiązaniem są tusze HP, które cechuje wysoka jakość i dobra cena. Warto się zaopatrzyć w specjalny papier do zdjęć, który jest dostępny w różnych formatach, między innymi standardowe A4, czy 10×15 cm. Charakteryzują się wyższą gramaturą niż zwykły papier, którego używamy na co dzień. Do wyboru są dwa rodzaju papieru zdjęciowego z matową lub błyszczącą powierzchnią. Istotną również kwestią są również tusze. Pamiętaj, że wysokiej jakości wydruki zdjęć są możliwe zwłaszcza, jak zastosujemy dobre tonery. Obecnie produkowane są wysokiej klasy tonery do drukarek do zdjęć, które mają szerszą paletę kolorów oraz wydłużoną trwałość.

Wysokiej jakości materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych oferuje między innymi firma https://tonatuszu.pl/.