Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o systemie zarządzania środowiskowego ISO 14001

Najlepsze niusy w Sieci

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o systemie zarządzania środowiskowego ISO 14001

firma

ISO 14001 jest normą zawierającą wymagania dotyczące systemu zarządzania środowiskowego (nazywanego również systemem zarządzania środowiskiem). Głównym założeniem normy ISO 14001 jest propagowanie ochrony środowiska i niwelowanie jego zanieczyszczeń zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

ISO 14001 – cel

System zarządzania środowiskowego ISO 14001 stosuje się po to, by poprawić rezultaty związane z prawidłowym funkcjonowaniem środowiska. Z tego względu mówi o tym, by przedsiębiorstwa regularnie poddawały ocenie systemy zarządzania środowiskowego w celu sprawdzania ich możliwości. Takie parametry jak skala, zakres oraz czas trwania procesu zależą indywidualnie od każdej firmy, jednak muszą pamiętać przy tym o idei zrównoważonego rozwoju.

Kiedy norma ISO 14001 znajduje swoje zastosowanie?

  • podczas wprowadzenia i doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego,
  • w celu weryfikacji działań własnych (w zgodzie z ustaloną przez firmę polityką środowiskową),
  • aby udowodnić spójność z tą normą międzynarodową przez takie jednostki i wydziały jak: strony zainteresowane organizacji, zewnętrzne w stosunku do organizacji strony oraz zewnętrzną organizację.

ISO 14001 – co zrobić, żeby ją uzyskać?

Jeśli firma chce uzyskać certyfikat ISO 14001, musi przede wszystkim wprowadzić i spełniać wszystkie wymagania normy – bez żadnych wyjątków. Przedsiębiorstwo musi również pamiętać, że do wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 niezbędna okazuje się wiedza z zakresu przepisów tematycznych, w tym wiedza prawna. W przypadku mniejszych zaniedbań związanych z nieprzestrzeganiem każdego wymogu z osobna, certyfikat może zostać przyznany jedynie warunkowo, pod warunkiem, że firma zrobi wszystko, by naprawić niedogodności uniemożliwiające spełnienie wszystkich wymogów.

Norma ISO 14001, jak i inne normy określające wymagania obowiązujące w przypadku innych systemów zarządzania, została zbudowana z uwzględnieniem cyklu PDCA (Plan-Do-Check-Act). Zgodnie z jego treścią należy wykonać nie tylko wprowadzenie systemu zarządzania środowiskowego, ale również jego sprawdzanie i ewentualne późniejsze wdrażanie zmian w trakcie jego funkcjonowania.