Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ISO 14001 jest normą zawierającą wymagania dotyczące systemu zarządzania środowiskowego (nazywanego również systemem zarządzania środowiskiem). Głównym założeniem normy ISO 14001 jest propagowanie ochrony środowiska i niwelowanie jego zanieczyszczeń zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

ISO 14001 – cel

System zarządzania środowiskowego ISO 14001 stosuje się po to, by poprawić rezultaty związane z prawidłowym funkcjonowaniem środowiska. Z tego względu mówi o tym, by przedsiębiorstwa regularnie poddawały ocenie systemy zarządzania środowiskowego w celu sprawdzania ich możliwości. Takie parametry jak skala, zakres oraz czas trwania procesu zależą indywidualnie od każdej firmy, jednak muszą pamiętać przy tym o idei zrównoważonego rozwoju.

Kiedy norma ISO 14001 znajduje swoje zastosowanie?

  • podczas wprowadzenia i doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego,
  • w celu weryfikacji działań własnych (w zgodzie z ustaloną przez firmę polityką środowiskową),
  • aby udowodnić spójność z tą normą międzynarodową przez takie jednostki i wydziały jak: strony zainteresowane organizacji, zewnętrzne w stosunku do organizacji strony oraz zewnętrzną organizację.

ISO 14001 – co zrobić, żeby ją uzyskać?

Jeśli firma chce uzyskać certyfikat ISO 14001, musi przede wszystkim wprowadzić i spełniać wszystkie wymagania normy – bez żadnych wyjątków. Przedsiębiorstwo musi również pamiętać, że do wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 niezbędna okazuje się wiedza z zakresu przepisów tematycznych, w tym wiedza prawna. W przypadku mniejszych zaniedbań związanych z nieprzestrzeganiem każdego wymogu z osobna, certyfikat może zostać przyznany jedynie warunkowo, pod warunkiem, że firma zrobi wszystko, by naprawić niedogodności uniemożliwiające spełnienie wszystkich wymogów.

Norma ISO 14001, jak i inne normy określające wymagania obowiązujące w przypadku innych systemów zarządzania, została zbudowana z uwzględnieniem cyklu PDCA (Plan-Do-Check-Act). Zgodnie z jego treścią należy wykonać nie tylko wprowadzenie systemu zarządzania środowiskowego, ale również jego sprawdzanie i ewentualne późniejsze wdrażanie zmian w trakcie jego funkcjonowania.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.