Uszkodzone panele podłogowe? Są na to sposoby

Najlepsze niusy w Sieci

Uszkodzone panele podłogowe? Są na to sposoby

podłoga

Panele podłogowe mają wiele zalet. Są ekonomiczne, ciche, a bogata oferta kolorów i rysunków drewna pomoże Ci zrealizować nawet najbardziej fantazyjne pomysły na aranżację wnętrza. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy na panelach pojawią się wyraźne zarysowania? Czy są sposoby na bezinwazyjną naprawę paneli i czy można wymienić tylko jeden ich element? Przeczytaj porady ekspertów Dobre Dla Domu.

Panele podłogowe znacznie różnią się od drewnianego parkietu. Nie można ich lakierować ani olejować, dlatego wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które przedłużą ich żywotność i estetyczny wygląd. Przy codziennym użytkowaniu mogą przydarzyć się jednak sytuacje, które doprowadzą do powstania rys i uszkodzeń paneli podłogowych.

Porysowane panele? Można je naprawić

Jeżeli zauważyłeś uszkodzenia lub rysy na panelach, np. po upadku sztućców lub kluczy, możesz zdecydować się na użycie zestawu naprawczego do paneli podłogowych. Składa się on z trzech elementów: wosku wypełniającego w kilku wybranych kolorach (tak by móc dopasować go do barwy własnych paneli), noża z nagrzewnicą do wosku oraz szpachelki do wyrównania powierzchni.

Zestaw naprawczy do paneli jest bardzo prosty w użyciu i pozwala na zmniejszenie widoczności ubytków w panelu podłogowym. Bardzo ważne jest, by zarysowanie lub uszkodzenie naprawić zaraz po jego powstaniu – niezabezpieczone uszkodzenia mogą szybko się pogłębić, a nawet doprowadzić do pęknięcia całego panelu.

W przypadku, gdy dostrzeżemy tylko drobne zarysowanie wierzchniej warstwy paneli podłogowych – np. płytkie zadrapania od dziecięcej zabawki lub pazurów zwierząt – można wypróbować prostsze rozwiązanie: marker do mebli. To rodzaj pisaka do renowacji paneli lub drewna, którym pokrywa się rysy – sprawia, że stają się znacznie mniej widoczne. Markery do mebli są dostępne w kilku kolorach dopasowanych do najpopularniejszych kolorów paneli podłogowych.

Uszkodzony panel podłogowy? Dowiedz się, jak go wymienić

Jeśli uszkodzenia i zarysowania są duże i bardzo widoczne, naprawienie ich może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji możesz zdecydować się na wymianę paneli lub kilku ich elementów.

Znacznie tańszym rozwiązaniem od ułożenia na nowo całej podłogi będzie wymiana pojedynczych paneli. Jeżeli Twoje panele podłogowe były ułożone metodą pływającej podłogi, wymiana pojedynczych paneli przebiegnie szybko i bezproblemowo. Uszkodzony panel wystarczy ostrożnie podważyć ze wszystkich stron (przy pomocy precyzyjnego i ostrego narzędzia) i wyjąć. W jego miejscu wstaw nowy panel, dopasowując jego złączki do sąsiednich paneli.

Jeżeli mamy panele klejone, wymiana pojedynczych elementów będzie trudniejsza. Na początku przy pomocy ołówka i linijki dokładnie obrysuj panel – zachowując kilka milimetrów odstępu od sąsiednich paneli. Następnie zabezpiecz sąsiednie panele za pomocą taśmy maskującej i przystąp do delikatnego wycinania panelu podłogowego – np. ostrym i precyzyjnym nożem. Gdy już wykonasz ten krok, ostrożnie podważ panel dłutem. Wyjmij zniszczony element, przytrzymując jednocześnie panele sąsiednie, aby nie zmieniły położenia.

Miejsce po demontażu dokładnie wyczyść i przetrzyj szmatką nasączoną acetonem. Jeśli jest taka potrzeba, wyrównaj krawędzie sąsiednich paneli, a w nowej desce panelowej przytnij pióra (instalując pojedynczy panel, nie zdołasz dopasować jego piór do wpustów pozostałych paneli). Teraz wystarczy pokryć klejem krawędzie nowego panelu podłogowego – w miejscach, w których łączy się on z resztą podłogi – i zamontować go w powstałym zagłębieniu. W razie konieczności lepszego dopasowania panelu posłuż się metalowym dobijakiem do podłóg. Nadmiar kleju, który pozostanie na wierzchniej warstwie panelu podłogowego, z łatwością usuniesz szmatką nasączoną acetonem.

Konieczna wymiana podłogi? Wybierz trwałe panele podłogowe

Jeśli uszkodzona powierzchnia jest duża, lepiej zdecydować się na wymianę całej podłogi. Choć ponowny zakup paneli obciąży domowy budżet, lepiej zdecydować się na droższe panele o wysokiej klasie ścieralności i użyteczności oraz większej grubości (minimum 10 mm). W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się np. eleganckie i wytrzymałe panele Dąb Tabac. Zagwarantują one większą odporność na uszkodzenia, co pozwoli na znacznie dłuższe użytkowanie – bez obaw o potrzebę kolejnej wymiany.

Szukasz funkcjonalnych paneli podłogowych lub podłogi drewnianej? Sprawdź ofertę profesjonalnych salonów sprzedaży DDD Dobre dla Domu.