Praca w hospicjach i domach opieki – odsłaniamy kulisy

Najlepsze niusy w Sieci

Praca w hospicjach i domach opieki – odsłaniamy kulisy

doctor

Popularność domów opieki zakładanych w Polsce rośnie. Tym samym wzrasta też zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. Trzeba jednak zaznaczyć, że praca w takim miejscu to ogromne wyzwanie. Całodobowa opieka nad seniorami i osobami, które borykają się z ciężkimi chorobami, które przecież nie są bardzo często w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności, wymaga sporo wysiłku fizycznego, najlepszej wiedzy, umiejętności, ale również cierpliwości i empatii.

Czego wymaga się od pracownika domu opieki?

Od pracowników hospicjów oraz obiektów, takich jak dom opieki nad osobami starszymi wymaga się nie tylko odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Tak samo ważne od wyuczonych umiejętności, które są niezbędne w celu zagwarantowania odpowiedniej opieki nad pacjentami, są kompetencje osobowościowe. Liczy się tutaj siła charakteru.

Od pracowników wymaga się doskonałej odporności na stres i empatii. Pamiętajmy, że to praca w trudnych warunkach, przez wiele godzin dziennie trzeba patrzeć na cierpienie innych. Personel często czuje niemoc, ponieważ nie jest w stanie ulżyć w mękach i sprawić, by ostatnie chwile życia przebiegły w jak największym komforcie. Oczywiście, hospicja właśnie po to są stworzone, by łagodzić ból i wspierać chorego, który nie ma już szans na leczenie, ale trzeba przyznać, że nie zawsze dostępne środki są w stanie w 100% pomóc.

Pracownicy domów opieki i hospicjum muszą być silni psychicznie, bo przecież praca ze śmiercią w tle nie jest przyjemna.

Kolejna cecha to cierpliwość. Musimy wziąć pod uwagę, że seniorzy, którzy są już wyczerpani chorobą, nie zawsze są świadomi swoich zachowań. Bardzo często sama choroba wpływa na nich negatywnie, mogą być nerwowi, wykazywać agresję.

Oprócz właściwych cech charakteru przydaje się też nienaganna kondycja i sprawność fizyczna. Przecież dom opieki nad osobami starszymi przyjmuje nierzadko chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Konieczne jest więc nie tylko ich karmienie, ale również kąpanie, zmiany pościeli, przewijanie. Oblicza choroby u osób w podeszłym wieku są różne, ale zawsze należy się starać, by u schyłku życia pacjent mógł funkcjonować przy pełnym poszanowaniu jego godności.

Codzienność w domu opieki

Zespół, który każdego dnia dba o funkcjonowanie osób przebywających w domu opieki, tworzą lekarze, pielęgniarki i opiekunowie z odpowiednimi uprawnieniami. Ci, którzy mają bezpośredni kontakt z podopiecznymi, muszą posiadać niezbędne kwalifikacje. Personel w takich miejscach nie jest przypadkowy, bo nawet prywatne obiekty podlegają stałej kontroli.

I cieszy ten fakt, bo przecież chcemy zapewnić schorowanym seniorom najlepszą opiekę. Taką, której sami nie jesteśmy w stanie stworzyć. To przecież w domach opieki może odbywać się profesjonalne leczenie i to nie tylko farmakologiczne, ale również rehabilitacyjne. To również tam zatrudniony personel wie, jak zadbać o seniora, któremu nie pozostało już wiele czasu. Chodzi przecież o to, by ostatnie chwile życia mógł on przeżyć w największym komforcie.