Integracja pracowników – inwestycja czy zbędny koszt?

Najlepsze niusy w Sieci

Integracja pracowników – inwestycja czy zbędny koszt?

szkolenie

W Stanach nawet 90% przedsiębiorstw inwestuje w specjalne wydarzenia, które mają wpływać nie tylko na dokształcanie swoich pracowników, ale również ich motywację do pracy.

Bardzo często są to spotkania i wyjazdy integracyjne, dzięki którym współpracownicy lepiej się poznają, a ich zaangażowanie w kwestii wykonywania zawodowych obowiązków wzrasta. Już dawno udowodniono zresztą, że zespół, który się po prostu lubi, wykonuje powierzone obowiązki sprawniej, szybciej i z lepszym efektem.

W Polsce takie praktyki realizuje blisko 50% firm. To przede wszystkim nowoczesne przedsiębiorstwa, które już jakiś czas temu odeszły od zarządzania kadrą w stylu autorytarnym na rzecz tego demokratycznego. To struktury, w których dobro pracownika jest ważne, bo wiadomo, że komfort pracy i warunki zatrudnienia bezwzględnie wpływają na ostateczne efekty.

I chociaż uznaje się wpływ szkoleń otwartych czy wyjazdów typowo integracyjnych jako ten pozytywny w strukturach firmy jako całości, to nadal pojawiają się głosy sprzeciwu, które mówią o tego rodzaju inwestycji jako zbędnych wydatkach, które w żaden sposób nie mają korzystnego aspektu.

Relacje pomiędzy pracownikami

Nowatorskie podejście do zarządzania mówi otwarcie o konieczności budowania odpowiednich relacji i więzi pomiędzy pracownikami. Tylko wtedy redukuje się tzw. wyścig szczurów i niezdrową rywalizację. Zespół, w którym panuje harmonia i pełne zrozumienie, może liczyć na wsparcie. Dzięki temu poziom stresu w pracy jest niższy, co również działa motywująco.

Relacje pomiędzy pracownikami a pracodawcą

Dzisiaj odchodzi się również od schematu, zgodnie z którym pracodawca jest „guru” i zawsze ma zdanie ostateczne. Wybiera się raczej model zarządzania, zgodnie z którym każdy bez względu na zajmowane stanowisko jest równy i każdy może mieć realny wpływ na rozwój firmy. Poczucie przynależności do danej społeczności jest ogromnie ważne, a jeśli dodatkowo można się w takowej szczególnie wykazać, motywacja bezsprzecznie wzrasta.

Jak integrować pracowników?

Co ciekawe, szkolenia integracyjne są różne i nie zawsze wymagają dużych nakładów finansowych. Dla tych przedsiębiorstw, które mają większy budżet na tego rodzaju inicjatywy, proponuje się kilkudniowe wyjazdy, na których pracownicy biorą udział w doszkalających szkoleniach, ale mają też szanse na rozrywkę w najlepszym wydaniu – gry zespołowe, podchody, spływ kajakowy, paintball czy wieczorny bankiet to tylko niektóre z propozycji.

Pomysłów na integrację pracowników jest wiele. Priorytetem jest jednak zaangażowanie pracodawcy w tego rodzaju inicjatywy i jego kreatywność. Warto również pytać o potrzeby i oczekiwania samych pracowników, bo to oni nierzadko podsuwają najlepsze pomysły na to, by jak z najlepszym efektem wspólnie spędzić czas.