Pompy membranowe w przemyśle ceramicznym

Najlepsze niusy w Sieci

Pompy membranowe w przemyśle ceramicznym

tiles

Pompowanie mediów w przemyśle ceramicznym to trudne zadanie, stawiające pompom wiele wymagań. Branża ceramiczna jest gałęzią przemysłu, której procesy technologiczne stawiają wiele wymagań pompom. Jest to związanie z bardzo zróżnicowanym i trudnym medium. Poza masą ceramiczną, którą stosuje się w produkcji płytek, naczyń i ozdób, w branży ceramicznej stosuje się też farby, lakiery i szkliwo ceramiczne.

Pompy dla przemysłu ceramicznego

Pompowanie tak złożonych mediów wymaga odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich są — pompy membranowe. To jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań w przemyśle ceramicznym, odpowiednie do transferowania większości mediów. Pompy membranowe mają zdolność zasysania i tłoczenia trudnych, gęstych mediów, zawierających cząstki stałe. Nadają się do pompowania lakierów, klejów, masy ceramicznej. A nawet mogą transferować tak trudne i ścierające media jak masa szklana.

W aplikacjach gdzie tłoczone są media ścierające, stosuje się pompy membranowe w wykonaniu żeliwnym. Mają one wysoką odporność na działanie surowca. W aplikacjach gdzie transferowane są media lekko lub średnio ścierne, stosuje się pompy w wykonaniu aluminiowym.

Medium a dobór pompy

Właściwy dobór pompy dokonuje się z uwzględnieniem rodzaju i właściwości pompowanego medium. To charakter pompowanego medium decyduje o wielkości, wydajności oraz konstrukcji pompy. Wielkość pompy membranowej ma wpływ nie tylko na jej wydajność, ale i wielkość tłoczonych cząstek stałych. Istotnym elementem jest również wybór zastosowanych zaworów w pompie (zawory kulowe, zawory klapowe). W przypadku pompowania mediów, które zawierają cząstki stałe, których średnica jest duża — stosuje się pompy membranowe z zaworem klapowym. Pompa membranowa z zaworem klapowym jest w stanie przetransferować zanieczyszczenia stałe o większej średnicy, przy takiej samej wielkości pompy. Jeśli pompa zostanie źle dobrana, będzie dochodziło do zatykania pompy, a tym samym awarii i przestoju w procesie technologicznym.

Zalety pomp membranowych

Co stoi za wyborem pomp membranowych? Przede wszystkim ich prosta konstrukcja i szeroka gama modyfikacji materiałowych, która pozwala optymalne dostosowanie pompy do warunków danej aplikacji. Wybór materiału dotyczy membrany, korpusu, zaworów oraz sekcji centralnej pompy. Niezależnie czy celem będzie pompowanie delikatnego medium, czy medium abrazyjnego, zawierającego ciała stałe — pompa membranowa jest wygodnym i efektywnym rozwiązaniem.