Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kostka brukowa to jeden z najchętniej wybieranych materiałów do pokrycia powierzchni ścieżek w ogrodzie czy chodników na ulicach.

W ostatnich kilkunastu latach materiał ten stał się bardzo popularny, co sprawiło, że wiele osób decyduje się właśnie na kostkę brukową. Co warto wiedzieć zanim się na nią zdecydujemy? O czym pamiętać przy zakupie? Co zrobić, by ułożona kostka przez wiele lat wyglądała doskonale?

Kostka brukowa – odpowiedni projekt

Decydując się na kostkę brukową powinno się pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego projektu. Niezależnie od tego czy będzie się układać zwykłe płyty chodnikowe, ozdobną kostkę zawsze trzeba mieć założenie jak w ostatecznej formie będzie wyglądać powierzchnia po jej ułożeniu. Dzięki odpowiedniemu projektu nie tylko uniknie się problemów w procesie ułożenia materiału, ale również będzie można zoptymalizować ilość potrzebnego do wykonania pokrycia produktu. W ten sposób będzie można ograniczyć koszty wykonania chodników.

Przygotowanie kostki na obciążenia

Układając kostkę brukową będziemy musieli zadbać nie tylko o jej estetyczne ułożenie, ale konieczne będzie również należyte przygotowania miejsca, w którym kostka będzie się znajdować. Pierwszy krok to wykonanie odpowiedniej podbudowy w przygotowanym wcześniej miejscu. Ten element ma niezwykle istotne znacznie, ponieważ decyduje o tym, że kostka nie zostanie podmyta przez wodę oraz nie zacznie się zapadać. Przygotowując podbudowę należy rozważyć na jakie obciążenia kostka będzie narażona. Czy będzie się po niej wyłącznie chodzić? Czy kostka będzie narażona na obciążenie ze strony samochodów? Jeśli tak to jak duże auta będą na nią wjeżdżać. Od tego zależy czy wystarczy wyłącznie 15-20 cm głębokości w zakresie korytowania, czy będzie trzeba pogłębić korytowanie nawet do 50 cm, gdy kostka będzie narażona na obciążenie ze strony samochodów dostawczych.

Jeśli ułożenie kostki zostanie dobrze przygotowane cały proces nie powinien stanowić problemu i ostatecznie uzyskane efekty będą wyjątkowe. Decydując się na ułożenie kostki, która będzie tworzyć wzór należy pamiętać, że po wykonaniu podbudowy ułożenie rozpoczyna się właśnie od wzoru, ponieważ tylko w taki sposób uzyska się zadowalający efekt estetyczny.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.