Zielony samochód – auta z rządową opłatą

Najlepsze niusy w Sieci

Zielony samochód – auta z rządową opłatą

auto

Na początku września 2020 roku NFOŚiGW rozpoczął drugi nabór wniosków w programie „Zielony Samochód”, którego celem jest wsparcie finansowe osób, które chcą zainwestować w ekologiczne samochody na napęd elektryczny. Czy jednak każdy może z niego skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze? Czy rzeczywiście jest on opłacalny? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Celem programu opracowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej jest dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych, by stopniowo zmniejszać produkcje spalin emitowanych przez tradycyjne auta napędzane benzyną lub ropą.

Warunki dotacji Zielony samochód

Czy każdy i na każdy samochód elektryczny można otrzymać wsparcie finansowe? Niestety odpowiedź brzmi – Nie. NFOŚiGW dokładnie określiło warunki, które musisz spełnić.

1. Dofinansowanie możesz przeznaczyć jedynie na samochód z klasy M1, czyli posiadający maksymalnie 8 miejsc, bez wliczania kierowcy, które są napędzane wyłącznie energią elektryczną, ładowany ze źródła zewnętrznego.
Dlatego też finansowaniu, nie podlegają żadne samochody hybrydowe, nawet typu Plug-in.
2. Kupowane auto musi być fabrycznie nowe i nie może być wcześniej rejestrowane.
3. Cena samochodu elektrycznego nie może przekroczyć 125 000 zł.
4. Dopłata pokrywa 15% kosztów kwalifikowanych, czyli ceny nabycia, nie może ona jednak przekroczyć kwoty 18 750 zł.
5. Na dopłatę rządową mogę liczyć osoby fizyczne.
6. Samochodu nie można wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym również prowadzenie działalności rolniczej.
7. Zakupione auto z dopłatą Zielony Samochód, nie może również być używane do świadczenia usług transportowych i przewozu osób, nie może być również wynajmowane.
8. Nie może zostać wprowadzany do ewidencji środków trwałych w firmie.
9. Wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony w odpowiednim terminie podanym na stronie NFOŚiGW.
10. Nie można sfinalizować zakupu samochodu przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, można jednak podpisać umowę przedwstępną.
11. Na zakupionym samochodzie z dopłatą rządową musi być naklejona specjalne naklejka informacyjna.
12. Musisz pamiętać, że kupując auto ze wsparciem Zielony samochód, musisz wykonać nim rocznie 10 000 km.

Modele samochodów do programu Zielony Samochód

Wprowadzone przez NFOŚiGW limity spowodowały, że wiele samochód elektrycznych nie może być branych pod uwagę, z powodu zbyt wysokiej ceny. Jakie więc auta spełniają warunki programu? Ze względu na wymogi dofinansowanie można kupić jedynie nieduże, miejskie, samochody elektryczne. Są to między innymi:
Trzy modele samochodów marki Smart, o mocy silnika 82 KM i zasięgu około 150 km bez ładowania. Średnia cena tych modeli to około 90 000 zł.
Nissan Leaf ma moc silnika 149 KM i robi 270 km na jednym doładowaniu. Jego cena bez dofinansowania to 118 000 zł.
Opel Corsa-e to nieco lepszy model samochodu, jego moc wynosi 136 KM a można nim przejechać na jednym ładowaniu nawet 337 km. Jednak by zmieścić się w wymaganej kwocie, można wybrać jedynie w wersję podstawową.
Peguot 208-e ma podobne parametry, jak Opel Corsa-e, moc silnika 136 KM oraz odległość 337 km. Nieco lepszy zaś jest Renulat Zoe, który bez doładowania przejedzie prawie 400 km.

Ciekawą propozycją jest model crossrovera Kona electric marki Hyundai, oferowanego w promocyjnej cenie, dzięki czemu staje się ciekawą opcją samochodu łapiącego się na dopłatę.

Czy program zielony samochód to dobra opcja

Opinie na ten temat bywają różne. Nie da się ukryć, że pierwsza tura przyznawania dofinansowania, która miała miejsce w czerwcu, nie cieszyła się zbyt dużym powodzeniem. Mogło to jednak wynikać z kilku kwestii. Po pierwsze, sytuacji wywołanej pandemią, która była dla wszystkich bardzo niepewna. Po drugie, osoby zainteresowane skorzystaniem z takich dopłat musiały na nie czekać aż od września, kiedy zostały zapowiedziane przez rząd. Kolejną kwestię, jest fakt, że obniżone zostały kwoty dofinansowania, zaś wysokie wymagania, wykluczyły dużą grupę zainteresowanych osób z możliwości starania się o dofinansowanie.

Czy kolejna tura również będzie fiaskiem? Nie koniecznie. Jedną z największych wad programu Zielony samochód jest limit ceny samochodu elektrycznego, którego nie można przekroczyć. W związku z tym wiele modeli nie będzie się kwalifikować. Jednak coraz więcej firm, między innymi Hyundai, chcąc wyjść swoim klientom naprzeciw, opracowało specjalne oferty samochodów elektrycznych, wyższej klasy o obniżonej cenie, dzięki czemu można również na nie otrzymać wsparcie finansowe. Przykład może stanowić specjalna promocja na modele samochodu Hyundai Kona Electric.