Zdolność kredytowa – czym jest i od czego zależy?

Najlepsze niusy w Sieci

Zdolność kredytowa – czym jest i od czego zależy?

facet

Ocena zdolności kredytowej dokonywana jest przez banki oraz firmy pożyczkowe w celu zweryfikowania tego, czy kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązanie finansowe. Uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. otrzymywanego wynagrodzenia, typu zatrudnienia, dotychczasowej historii kredytowej, a także wysokości wnioskowanej kwoty kredytu.

Banki oraz prywatne firmy pożyczkowe dokonują oceny zdolności kredytowej w oparciu o ustalone wcześniej reguły.  Dlatego też osoby, którym odrzucono wniosek o przyznanie kredytu w jednym banku powinny się nie zniechęcać i spróbować w innych placówkach.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak sprawdzić zdolność kredytową, mogą skorzystać z prostych narzędzi online, np. kalkulatora internetowego. Warto przy tym pamiętać żeby wybrać kalkulator, który będzie najbardziej zbliżony do bankowych instrumentów weryfikowania zdolności kredytowej. Zazwyczaj do tego typu narzędzi należy wpisać wiele szczegółowych danych w tym, m.in. dochody, wysokość kredytu oraz przewidywalną liczbę rat. Dobrym sposobem na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej jest również założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK-u).

Przed udaniem się do banku z wnioskiem o udzielenie kredytu warto wcześniej samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową, ponieważ uzyskanie odmownej decyzji negatywnie wpływa na późniejszą ocenę sytuacji.

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Banki i firmy pożyczkowe dokonują oceny zdolności kredytowej w celu zweryfikowania tego, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Do najważniejszych elementów wpływających na ocenę zdolności kredytowej można zaliczyć:

  • wysokość otrzymywanego wynagrodzenia,
  • źródła dochodów,
  • formę zatrudnienia (najkorzystniejsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony),
  • historię kredytową, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych zobowiązań finansowych,
  • rodzaj oraz wysokość kwoty kredytu,
  • ilość rat oraz ich rodzaj,
  • wiek kredytobiorcy,
  • liczbę osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • wysokość wkładu własnego,
  • formę zabezpieczenia kredytu.

Jak zwiększyć swoje szanse na przyznanie kredytu?

Podstawowym krokiem w zwiększaniu zdolności kredytowej jest spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych i zrezygnowanie z kart kredytowych. Opcjonalnie można również zdecydować się na kredyt konsolidacyjny lub wydłużyć okres spłaty pożyczek i kredytów. Dobrym sposobem na zwiększenie szans na przyznanie kredytu jest również znalezienie poręczyciela.