Zaniżona wycena szkody – jak postąpić?

Najlepsze niusy w Sieci

Zaniżona wycena szkody – jak postąpić?

auta

Każde kolizja drogowa, w szczególności taka, w której ucierpieli uczestnicy wypadku, jest dla kierowców i innych jej uczestników przeżyciem przykrym. W wielu przypadkach formalności z nimi związane oraz usuwanie skutków ciągną się przez długi czas. Szczególnie dotyczy to problemów zdrowotnych związanych z uszkodzeniem ciała.

Każde kolizja drogowa, w szczególności taka, w której ucierpieli uczestnicy wypadku, jest dla kierowców i innych jej uczestników przeżyciem przykrym. W wielu przypadkach formalności z nimi związane oraz usuwanie skutków ciągną się przez długi czas. Szczególnie dotyczy to problemów zdrowotnych związanych z uszkodzeniem ciała.

Wielu właścicieli samochodów po już i tak przykrym doświadczeniu, jakim jest kolizja samochodowa, musi borykać się z zaniżoną wyceną poniesionej szkody. Jest to kłopot, nawet gdy w zdarzeniu drogowym zawinił drugi kierowca. Ubezpieczyciele jak tylko mogą, starają się, aby poszkodowany kierowca otrzymał jak najmniejszą kwotę. Dla firm ubezpieczeniowych jest to oszczędność, a dla właściciela samochodu kłopot, ponieważ zasugerowana przez towarzystwo kwota nie pokrywa wartości zniszczeń auta. Z takiej sytuacji jest jednak wyjście i nie warto zbyt pochopnie zgadzać się na kwotę zasugerowaną przez towarzystwo, gdy rzeczywiste szkody są wyższe.

Zaniżona wycena poniesionej szkody i co dalej?

Sytuacja, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zaniża wartość poniesionej przez kierowcę szkody jest ostatnimi czasy bardzo częsta. W interesie firmy ubezpieczeniowej jest wydać jak najmniej, a w interesie poszkodowanego otrzymać jak najwięcej. W wielu przypadkach jest jednak możliwe uzyskanie nowej wyceny i jest kilka sposobów, aby to zrobić.

W pierwszej kolejności należy się odwołać od decyzji i rozsądnie to uargumentować. Nierzadko zdarza się, że już na tym etapie firma ubezpieczeniowa koryguje wycenę i kierowca otrzymuje większą szkodę, która wystarczy na pokrycie napraw. Tak dzieje się często, gdy firma zda sobie sprawę, że ma do czynienia z kierowcą świadomym realiów, takim, który zna wartości rynkowe aut i części.

Jeśli odwołanie nie okaże się skuteczne, można pokusić się o dokonanie wyceny na własny rachunek. Może jej dokonać licencjonowany rzeczoznawca samochodowy z firmy JW GROUP. Choć jest to usługa płatna, to je koszt może być wart poniesienia. Szczególnie dotyczy to poważnych szkód lub sytuacji, gdy kolizja samochodowa była poważna i ubezpieczyciel odmawia uznania szkody całkowitej.

Wycena rzeczoznawcy pomoże uzyskać wyższe odszkodowanie

Bardzo często wyceny dokonywane przez rzeczoznawców zatrudnionych w towarzystwach ubezpieczeniowych wykonują swoją pracę pobieżnie i każdą usterkę danego typu traktują identycznie. W rzeczywistości jest jednak, że dana usterka może być droższa w naprawie z wielu powodów. Decydują o tym aktualne ceny części, które mogą być wyższe niż te ujęte w oszacowaniu ubezpieczyciela. Dotyczy to zwłaszcza części oryginalnych, produkowanych przez producenta auta. Trzeba wówczas bardzo dokładnie sprawdzić aktualny cennik. Montaż tzw. zamienników nie tylko może poskutkować gorszym sprawowaniem się samochodu, ale przede wszystkim wpłynąć na obniżenie jego ceny przy ewentualnej sprzedaży.

Innym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest dostępność części. Szczególnie w przypadku starszych roczników wycena rzeczoznawcy może mijać się z rzeczywistością. Do wielu starszych modeli trudno jest zakupić części na rynku polskim. Sprowadzane z zagranicy mogą być o wiele bardziej kosztowne niż się wydaje. Wbrew pozorom, również używane części, które są już unikatowe, mogą być o wiele bardziej kosztowne niż wycenił je rzeczoznawca.

W przypadku, gdy zaistnieje zaniżona wycena poniesionej szkody, nie warto załamywać rąk i obawiać się, że trzeba będzie włożyć w auto dużo pieniędzy. Rozsądne podejście do sprawy i skorzystanie ze wszystkich możliwych dróg wyjścia w wielu przypadkach przynosi sukces.

Więcej informacji na ten temat na stronie: https://odkupodszkodowania.pl/metody-polubowne/