Zakup sprężarki – na co zwrócić uwagę

Najlepsze niusy w Sieci

Zakup sprężarki – na co zwrócić uwagę

sprężarka

Zarządzanie zakładem przemysłowym we współczesnych realiach gospodarczych nie należy do najprostszych zadań. Konieczne jest kompleksowe planowanie i poszukiwanie takich rozwiązań, które poprawiają konkurencyjność firmy. Absolutnie niezbędnym działaniem jest dokładna analiza wszelkiego rodzaju inwestycji, zwłaszcza pochłaniających znaczne środki finansowe oraz takich, które mają służyć zakładowi przez długie lata. Do takich przedsięwzięć z pewnością zalicza się zakup sprężarki przemysłowej.

Krok pierwszy – zbadanie własnych potrzeb

Instalacja do wytwarzania sprężonego powietrza jest złożonym systemem samej sprężarki, ale także wielu integralnych z nią urządzeń niezbędnych do spełnienia wszystkich wymaganych funkcji. Jednocześnie, współcześni producenci tych instalacji prześcigają się w projektowaniu oraz oferowaniu Klientom coraz to nowszych i bardziej zróżnicowanych rozwiązań. Aby dokonać prawidłowego wyboru urządzeń, które sprawdzą się w procesie produkcji z jednej strony trzeba znać potrzeby zakładu, a z drugiej należy poświęcić sporo czasu na poznanie oferty wiodących producentów.

Proces zakupu sprężarki należy zacząć od precyzyjnego określenia oczekiwań. Niezbędne jest znalezienie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, które zamieszczamy poniżej.

  • Jaką wielkość zapotrzebowania na sprężone powietrze wykazują urządzenia (punkty odbioru) w moim zakładzie przemysłowym?
  • Czy w perspektywie 5/10/20 lat zapotrzebowanie będzie się zmieniało? Jak duże będą to wahania?
  • Czy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest stabilne czy też zmienne w perspektywie 8 – godzinnej zmiany?
  • Jaka jest oczekiwana klasa czystości sprężonego powietrza? Jaki poziom zanieczyszczeń jest dopuszczalny?
  • Czy kultura pracy (poziom hałasu), komfort użytkowania (inteligentny układ sterowania, pełna automatyka) są szczególnie istotne?
  • Ile nasz zakład przemysłowy może przeznaczyć środków na zakup sprężarki?
  • Czy dopuszczamy możliwość zakupu sprężarki używanej?

Poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania może być sporym wyzwaniem dla osoby nie posiadającej specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, dlatego warto pogłębiać swoją wiedzę, a najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanymi osobami. Większość producentów umożliwia kontakt z konsultantami już w początkowej fazie zakupu w celu znalezienia optymalnego rozwiązania.

Podstawowy cechy sprężarek – na co zwrócić uwagę?

Pod względem konstrukcji i zasady działania wyróżnia się sprężarki tłokowe i śrubowe. Pierwsze z nich sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich zakładach przemysłowych czy warsztatach lakierniczych. Sprężarki śrubowe doskonale nadają się do średnich i dużych zakładów, gdzie pracują pod wysokim obciążeniem.

Kolejną podstawową cechą jest rodzaj czynnika chłodzącego oraz smarującego. Sprężarki konwencjonalne używają w tym celu olej, co niesie za sobą szereg zagrożeń na czele z ryzykiem przedostania się dużej ilości cząsteczek oleju do sprężonego powietrza, a finalnie nawet do wyrobu gotowego, co jest dyskwalifikujące w branży spożywczej, chemicznej czy farmaceutycznej. Sprężarki bezolejowe sprawdzają się pod każdym względem, choćby dlatego, że woda posiada lepsze właściwości pochłaniania ciepła.

Dobór sprężarki zależny jest także, a może przede wszystkim od jej możliwości wydajnościowych. Naszym nadrzędnym celem powinna być zdolność do pokrycia maksymalnego chwilowego zapotrzebowania na sprężone powietrze ze wszystkich punktów odbioru łącznie. W tym celu należy wybrać odpowiednią sprężarkę o określonej mocy [kW] oraz wydajności [m3/h].

Jakich cech należy poszukiwać w nowych sprężarkach?

Zaopatrując zakład przemysłowy lub warsztat w sprężarkę należy skupić się na urządzeniach posiadających cechy adekwatne dla potrzeb danego procesu technologicznego. Warto także zwrócić uwagę na eksploatację urządzenia zarówno w zakresie komfortu, jak i wydajności oraz kosztów obsługi.

  • Energooszczędność – sprężarka powinna cechować się wysoką sprawnością (stosunek ilości energii dostarczonej do energii otrzymanej na wyjściu). Po drugie, sieć przesyłowa powinna być szczelna.
  • Skuteczny oraz wydajny układ oczyszczania – czystość sprężonego powietrza jest niezbędna do zachowania wysokiej jakości produktu końcowego, dlatego warto zainwestować w nowoczesny układ filtrów usuwających wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia: aerozole oleju, pył, kurz oraz inne cząstki stałe.
  • Osuszacz powietrza gwarantujący optymalny poziom wilgotności powietrza.
  • Automatyczne sterowanie urządzeniem – niektóre sprężarki posiadają funkcję rejestrowania oraz monitorowania najważniejszych parametrów pracy.
  • Niskie koszty serwisowania / serwis dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Źródło: Almig.pl – sprężarki powietrza