Wyjazd wakacyjny – samochodem czy pociągiem?

Najlepsze niusy w Sieci

Wyjazd wakacyjny – samochodem czy pociągiem?

pociąg

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu urlopowego. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy samotnie, w parze, czy też rodzinnie, już na wstępie zadajemy sobie pytanie – jak jechać? Wiele zależy, rzecz jasna, od miejsca przeznaczenia. Trudno wyobrazić sobie wyprawę samochodem do Tajlandii. Gdy jednak wybieramy się nieco bliżej, pomysłów na dotarcie do celu może być nieco więcej.

Komfort przede wszystkim

Urlop jest po to, by wypocząć. Długa i męcząca droga potrafi zepsuć humor na cały wyjazd. Transport publiczny jest niestety zawodny – pociągi czy autobusy nie tylko notorycznie potrafią się spóźniać, ale też często bywają przeładowane, nie mamy też wpływu na to, kto będzie naszym towarzyszem w podróży.

Wyprawa samochodem posiada ten atut, że czas rozpoczęcia wycieczki, momenty postoju i powrót zależą wyłącznie od nas. Spóźnienie nam nie grozi. Posiadanie klimatyzowanego auta jest szczególnie nie do przecenienia w okresie letnim. Oczywiście, powinniśmy przed dłuższą wycieczką dokładnie skontrolować stan instalacji.

Co w przypadku awarii?

Awaria klimatyzacji to nie jedyna przykrość, która może się przydarzyć w podróży. Wszelkie usterki, uniemożliwiające dalszą jazdę wystąpić mogą zarówno przy korzystaniu z własnego auta, jak i podczas wyprawy komunikacją publiczną.

I znów, wycieczka samochodem powoduje, że mamy większy wpływ na końcowy efekt takiego wydarzenia. Warto zabezpieczyć się poprzez zakup specjalistycznego pakietu assistance w czasie wyboru ubezpieczenia OC. Dobre rozwiązania pozwolą nie tylko na holowanie auta do warsztatu, ale też sprawią, że dalszą podróż będziemy mogli odbyć autem zastępczym. W przypadku awarii pociągu czy autobusu sytuacja nie jest tak różowa. Rzecz jasna, w końcu udamy się w dalszą wycieczkę – doświadczenie podpowiada jednak, że na naprawę bądź pojazd zastępczy przyjdzie nam czasem czekać nawet długimi godzinami.

Oczywiście, wydarzenia takie należą do rzadkości. Ryzyko jest minimalne przede wszystkim wtedy, gdy korzystamy z nowego, zadbanego auta wysokiej klasy. Oprócz komfortu i bezpieczeństwa, posiadamy wówczas także gwarancję płynnej podróży. Ofertę takich aut sprawdzić można na stronie https://anndora.mazda-dealer.pl/modele.

Czy wyjazd autem się opłaca?

W dotychczasowych kategoriach samochody osiągnęły wyraźną przewagę nad środkami transportu publicznego. Pozostaje jeszcze jedna konkurencja, dla wielu z nas kluczowa – koszt. Przyjęło się myśleć, że wyjazd autem jest szczególni drogi. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza jeśli wybieramy się w podróż w większym, niż jednoosobowe, gronie.

Za dowód niech posłuży kalkulacja. Nowoczesne technologicznie i wygodne auto X w trasie spala około 5-6 litrów benzyny na 100 kilometrów. Przy obecnych cenach paliwa, podróż z Warszawy do Gdańska to koszt mniej więcej 80-100 złotych. Jeden bilet na pociąg w drugiej klasie to blisko 50 złotych! Oczywiście w dobie różnorakich promocji, można upolować niższą cenę. Uda się to jednak nielicznym.

Ostateczny wybór należy do urlopowicza. Posiadając jednak własne auto, warto poważnie rozważyć taką właśnie formę podróży.