Wybieramy rolety do domu – jaki mamy wybór

Najlepsze niusy w Sieci

Wybieramy rolety do domu – jaki mamy wybór

okna

Jeśli aranżujemy mieszkanie, nie możemy zapomnieć o tym, jak prezentują się okna. Rolety to prosty sposób, żeby efektownie ozdobić tę przestrzeń. Zanim jednak przystąpimy do zakupów, warto dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach.

Jakie zadania muszą spełniać rolety domowe?

Dzięki zasłonom okiennym nie tylko wzbogacamy wystrój wnętrza, ale też możemy zwiększyć swój komfort psychiczny. Większość z nas w końcu woli uniknąć sytuacji, w której osoby z ulicy lub mieszkające w sąsiednim bloku/domu, mogą dostrzec, co dzieje się w naszym salonie. Na tym jednak nie kończą się zadania zasłon okiennych. Wpływają nie tylko na komfort psychiczny, oddzielając nas od niechcianych spojrzeń, ale też i na komfort fizyczny. Zwłaszcza w gorące popołudnia zależy nam na tym, żeby jak najbardziej odciąć się od promieni słonecznych i sprawić, że w pomieszczeniu będzie chłodniej niż na zewnątrz. Czasem problemem jest nie tyle temperatura, co po prostu uciążliwe światło. Jeśli nie lubimy, gdy budzi nas poranne słońce, prowadzimy nieregularny tryb życia, lub po prostu lubimy uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia, warto zastanowić się nad wyborem rozwiązań o wysokim stopniu zaciemnienia.

Rolety rzymskie i inne rozwiązania materiałowe

W roletach rzymskich materiał zwija się nie na rolkę, jak w klasycznych roletach materiałowych, tylko fałdami, tworząc w ten sposób ozdobną harmonijkę. Taki efekt wizualny pasuje właściwie do każdego pomieszczenia, dlatego też rolety rzymskie wykorzystuje się również w kuchniach czy łazienkach. Konstrukcja wydaje się być dość skomplikowana, ale rolety rzymskie pierze się równie łatwo, co tradycyjne firany. Wystarczy odczepić je od listwy i rzepów, a następnie wyprać w pralce.

Poszczególne warianty rolet rzymskich, chociaż działają w oparciu o tę samą zasadę, mogą się znacznie od siebie różnić, za co odpowiada nie tylko kolor, ale też i rodzaj materiału. Jeśli dysponujemy stosunkowo ciemnym pokojem, do którego wpada mało słońca, i nie musimy chronić się przed spojrzeniami sąsiadów, warto wybrać rolety z bardzo cienkich, niemal przezroczystych materiałów. Na drugim biegunie sytuują się produkty black out. Niektóre z nich pozwalają zatrzymać aż 95% światła. Rozwiązaniem pośrednim, które cieszy się największą popularnością, są rolety dzień noc. W konstrukcji uwzględniono dwa pasy materiału – jeden cienki, a drugi grubszy, które występują naprzemiennie. Z ich pomocą możemy dowolnie regulować poziom nasłonecznienia pomieszczenia.

Kilka słów o roletach zewnętrznych

Rolety to nie tylko dodatki do wnętrza mieszkania. Niektóre produkty zostały zaprojektowane w taki sposób, że możemy je umieszczać na zewnątrz obiektu. Tak działają m.in. refleksole. Dzięki nim:

1. łatwiej będzie nam utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu;
2. zmniejszymy rachunki związane z działaniem klimatyzacji;
3. ozdobimy budynek (niektóre termo rolety aluminiowe prezentują się bardzo atrakcyjnie i mogą być ciekawym akcentem wizualnym).

Na to, czy rozwiązanie będzie rzeczywiście funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb, oprócz materiału i konstrukcji, wpływa również sposób sterowania. Zarówno opcje zewnętrzne, jak i wewnętrzne, mogą być wyposażone w sterowanie elektryczne. Warto udać się do sprawdzonego sklepu, takiego jak np. Emjot, i opowiedzieć sprzedawcy o swoich oczekiwaniach związanych z wyglądem i działaniem rolety.