Wpływ cynkowania ogniowego na środowisko naturalne

Najlepsze niusy w Sieci

Wpływ cynkowania ogniowego na środowisko naturalne

ogień

Wiele procesów produkcyjnych prowadzonych przez człowieka ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Niektóre z nich jednak nie powodują zagrożenia dla środowiska naturalnego. Czy możemy zaliczyć do nich cynkowanie ogniowe?

Cynk jest naturalnym składnikiem skorupy ziemskiej oraz wchodzi w skład wielu roślin i zwierząt. Stosowany jest również w licznych procesach przemysłowych, w tym takich jak cynkowanie ogniowe, którego celem jest pokrywanie stali powłoką cynkową w celu ochrony przed korodowaniem. Powłoki cynkowe są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia, dokładnie pokrywają elementy nawet o bardziej złożonych kształtach, ponadto są wyjątkowo trwałe – eksperci wskazują, że są w stanie chronić przed korozją przez kilkadziesiąt lat bez potrzeby dodatkowej konserwacji.

Galwanizacja, ponieważ również takim terminem określamy cynkowanie ogniowe, jest procesem polegającym na zanurzeniu elementów stalowych w kąpieli cynkowej. W dużych wannach znajduje się wtedy roztopiony cynk o temperaturze ponad 450 stopni Celsjusza. W efekcie zachodzących procesów mechanicznych i chemicznych na stali formuje się wytrzymała i trwała powłoka cynkowa.

Chociaż może wydawać się, że cynkowanie ogniowe jest procesem negatywnie wpływającym na środowisko, to jednak jest wprost przeciwnie. Jacek Zasada, Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego, wskazuje, że proces ten jest zupełnie bezpieczny dla środowiska. Powłoki cynku nakładane są w cynkowniach, gdzie stosuje się odpowiednie zabezpieczenia. Ponadto wszelkie odpady w procesie mogą być użyte ponownie, co ogranicza zanieczyszczenie. Wprawdzie w procesie cynkowania do atmosfery dostają się niewielkie ilości cynku, ale nie stanowią one zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Przepisy prawne, do których muszą stosować się zakłady prowadzące cynkowanie, są bardzo rygorystyczne i dzięki temu szkodliwa emisja jest zredukowana do bardzo niskich poziomów. To spowodowało, że w ostatniej dekadzie emisja cynku uległa znacznemu zmniejszeniu, a aktualnie jego poziomy nie powodują zagrożenia ekologicznego.