Weryfikacja danych klienta chcącego dokonać wysokich transakcji walutowych

Najlepsze niusy w Sieci

Weryfikacja danych klienta chcącego dokonać wysokich transakcji walutowych

waluty

Wchodząc do kantoru, widzimy zawsze informację, że transakcje powyżej kwoty 15 000 euro wymagają weryfikacji danych osoby lub firmy, która takiej wymiany dokonuje. Taka weryfikacja jest obowiązkowa, a za jej nieprzestrzeganie grozi bardzo wysoka grzywna. Czemu to służy i skąd wziął się taki wymóg? I jak taka weryfikacja wygląda w kantorze internetowym?

Kto i dlaczego weryfikuje?

Jest to tak zwana kwota progowa, która musi być rejestrowana w Generalnym Inspektoracie Informacji Finansowej, o czym mówi Ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2000 nr 116 poz. 1216 z późn. zm.). Jak wskazuje nazwa ustawy, służy ona zapewnieniu bezpieczeństwa i ma zapobiec legalizowaniu dochodów niezgodnych z prawem. Jeżeli zachodzi podejrzenie złamania prawa, to GIIF ma możliwość zbadania przebiegu takiej transakcji, sprawdzenie firmy lub osoby dokonującej transakcji i w przypadku podejrzeń wstrzymanie przepływu pieniędzy i poinformowanie odpowiednich służb.

Oczywiście nie dotyczy to tylko jednorazowej transakcji, ale również wszystkich transakcji dokonanych w ciągu dnia przez daną osobę lub firmę – niezależnie od pojedynczych kwot lub walut w jakiej dokonywane były transakcje (w takim przypadku wszystkie inne waluty przeliczane są na złotówki po kursie średnim NBP z danego dnia, a następnie przeliczane są na Euro – bo to Euro jest walutą bazową).

Jakie dane są potrzebne do weryfikacji?

Weryfikacja jest jednorazowa i dokonuje się jej za pierwszym razem, tzn. przy pierwszej transakcji przekraczającej kwotę progową – przy następnych takich transakcjach dodatkowa weryfikacja nie jest wymagana, chyba, że zmieniły się dane osobowe lub firmowe. W przypadku nie dopełnienia obowiązku zweryfikowania osoby lub firmy dokonującej transakcji, grozi kara grzywny od 100.000 do 750.000 zł.

Aby dokonać takiej transakcji, należy przesłać na adres mailowy kantoru czytelnych (!) skanów wymienionych niżej dokumentów:

Osoby fizyczne:

  • dowód osobisty

Firma lub instytucja:

  • wpis do ewidencji i REGON
  • dowód osobisty reprezentanta firmy
  • upoważnienie do reprezentowania firmy, jeżeli nie wynika to z wpisu do ewidencji

Choć takie formalności mogą wydawać się nam zbyteczne i kłopotliwe, to zwróćmy uwagę, że kantory, które nie przestrzegają prawa wynikającego z ustawy mogą być, kolokwialnie mówiąc, „podejrzane” – a wtedy to my możemy stać się ich ofiarą. Dlatego też transakcji walutowych należy dokonywać w kantorach sprawdzonych i obecnych na rynku już od długiego czasu, np. w kantorze Centnet.pl. Jest to jeden z najlepszych obecnie kantorów działających na rynku internetowym. Oferuje swoim klientom możliwość elastycznej sprzedaży walut obcych po obecnie obowiązujących kursach. Płatności na własne konto można dokonywać przelewem lub kartą kredytową. Kantor pracuje 6 dni w tygodniu (z wyjątkiem niedziel) do godziny 22.