Wakacje na kredyt

Najlepsze niusy w Sieci

Wakacje na kredyt

wakacje

Odpoczynek należy się każdemu z nas i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Okazuje się jednak, że tylko połowę Polaków stać na wakacyjny wyjazd, a 30% mieszkańców naszego kraju nawet nie myśli o wczasach. Ci, którzy na wakacje wyjeżdżają, najczęściej środki na ten cel przeznaczają ze swoich oszczędności. 2% Polaków decyduje się zaś na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego. Czy jest to na pewno dobry pomysł? Kiedy kredyt gotówkowy na wakacje będzie naprawdę korzystny? Sugerujemy przede wszystkim rozsądne podejście do sprawy.

Czy stać nas na kredyt?

Najpierw obowiązki, potem przyjemności. To chyba najważniejsza zasada, jaką powinniśmy kierować się przy podejmowaniu decyzji o zwrócenie się do banku w ramach wsparcia finansowego w celu realizacji wakacyjnego wyjazdu. Kredyt gotówkowy powinniśmy zaciągać tylko wtedy, gdy miesięczne raty do spłaty nie będą zaburzać kondycji domowego budżetu.

Warto podsumować miesięczne wydatki – czynsz, opłaty za media, ewentualne raty innych kredytów oraz wszystkie inne stałe opłaty mają znaleźć się na takiej liście. Pod uwagę należy wziąć również wydatki związane z miesięcznym wyżywieniem całej rodziny oraz opłaty, jakie wiążą się z różnorodną formą spędzania wolnego czasu. Dopiero nadwyżkę pieniędzy możemy przeznaczyć na spłacanie rat. Jeśli środki okazują się wystarczające, wtedy możemy uważniej przyjrzeć się ofertom banków.

Ile kosztują wakacje?

Wylicza się, że Polak, który decyduje się na wczasy poza granicami naszego kraju, przeznacza na ten cel średnio 2 900 złotych. Wakacje w Polsce są nieco tańsze, bo to wydatek rzędu 1 500 złotych. Zaciągając kredyt gotówkowy, pod uwagę należy wziąć więc wszystkie koszty, jakie wiążą się z urlopem. Marzenia o wycieczce na koniec świata mogą okazać się nierealne.

Pamiętajmy również, że zaciągając zobowiązanie kredytowe, nasze wakacje będą kosztować finalnie więcej. Doliczyć trzeba dodatkowe opłaty i prowizje, jakie pobierze bank za uruchomienie kredytu. Konieczne może być też ubezpieczenie. Każdy kredyt zawiera również oprocentowanie. Przeglądając oferty banków, warto zwrócić uwagę na RRSO, czyli całkowity koszt kredytu. To ta wartość wskazuje rzeczywistą cenę, jaką zapłacimy za wakacje życia.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty banku?

Banki doskonale wyczuwają potrzeby swoich potencjalnych klientów. Właśnie dlatego krótko przed wakacjami pojawiają się specjalne oferty kredytowe. Oprócz kredytów gotówkowych na dowolny cel można zaciągnąć również kredyt celowy, który może okazać się o wiele tańszym rozwiązaniem.

Kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach można zaciągnąć najczęściej również w banku, w którym posiada się już jakiś produkt. Zawsze jednak dobrą opcją jest porównanie oferty z propozycją instytucji konkurencyjnych. Przyszły kredytobiorca zobowiązany jest do dokładnego przeczytania umowy kredytowej. Fakt, że wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami, może nieco osłabić czujność i rozsądne myślenie. W kwestii pieniędzy nie można do tego dopuścić.