Urządzenia przemysłu poligraficznego: maszyny błyskowe

Najlepsze niusy w Sieci

Urządzenia przemysłu poligraficznego: maszyny błyskowe

pieczątka

Choć maszyny poligraficzne kojarzą się przede wszystkim z drukarkami, prasami drukarskimi czy ploterami, ich ważną grupą są także naświetlarki przeznaczone do produkcji pieczątek. Wbrew pozorom, produkcja pieczątek to niezwykle ważna gałąź branży poligraficznej. Jak zatem działają maszyny błyskowe?

Stemple produkowaliśmy już setki, a nawet tysiące lat wstecz. Początkowo formy, które odciskano potem na papierze czy w wosku powstawały m.in. z metalu, drewna czy kamienia. Dziś jednak, w XXI wieku produkcja pieczątek to znacznie bardziej zaawansowany i o wiele wygodniejszy proces. Dlaczego? Ponieważ dysponujemy nowoczesnym sprzętem. Ten najlepszy pozwala na produkcję pieczątki nawet w kilka minut, co przydatne zarówno dla stemplarzy, jak i klientów końcowych. Technologią, która także w Polsce staje się coraz bardziej popularna jest ta z zastosowaniem maszyn błyskowych. Ekonomiczna, ekologiczna i prosta – powoli wypiera inne, przestarzałe.

Jak działa naświetlarka do pieczątek?

Maszyny błyskowe, zgodnie z nazwą, generują błyski. Czym jednak one są i jak powodują, że powstaje gotowy wzór do odbijania na pieczątce? Przyjrzyjmy się tej technologii bliżej, spoglądając na maszyny poligraficzne od Modico oparte na japońskiej technologii Sun Stamper.

By wykonać pieczątkę za pomocą maszyn Sun Stamper, potrzeba tylko kilku elementów. Niezbędne są:

  • naświetlarka – liczba modeli jest duża, dzięki czemu coś dla siebie mogą wybrać zarówno ci, którzy wykonują stemple usługowo, jak firmy które od czasu do czasu chcą samodzielnie wykonać pieczątkę,
  • specjalna gumka światłoczuła, na której pod wpływem naświetlania odciśnie się wzór,
  • folia półtransparentna przystosowana do zastosowania w standardowej drukarce cyfrowej,
  • drukarka cyfrowa – z drukiem na folii poradzą sobie nawet urządzenia typowo domowe,
  • komputer z oprogramowaniem, które pozwoli na przygotowanie wzoru pieczątki,
  • oprawka pieczątki, w której zamknięta zostanie uprzednio przygotowana gumka.

Na początku należy przygotować wzór pieczątki – nowoczesne maszyny poligraficzne naświetlają gumkę precyzyjnie, przez co na stemplu może znaleźć się również logo czy inna grafika. Wzór drukujemy na specjalnej folii, a następnie umieszczamy ją w maszynie błyskowej, razem z gumką światłoczułą. Naświetlarka w kilka chwil naświetla gumkę, wykonując odpowiednią ilość błysków i… gumka jest gotowa. Zamknięcie jej w oprawce kończy cały proces.

Co ważne, nowoczesne maszyny poligraficzne do wyrobu pieczątek chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i są wyposażone w systemy, które zapobiegają zakłóceniom ich pracy. Właśnie dlatego dziś wyrób pieczątek stał się prosty.