Udane wakacje – jak bezpiecznie przewozić rowery, kajaki i inne wielkogabarytowe sprzęty?

Najlepsze niusy w Sieci

Udane wakacje – jak bezpiecznie przewozić rowery, kajaki i inne wielkogabarytowe sprzęty?

rowery

Wielu z nas lubi podróżować własnym środkiem transportu i spędzać wakacje na sportowo. Z całą pewnością jest to duże udogodnienie, jeśli chcemy zabrać ze sobą swój ulubiony sprzęt typu rowery, deski surfingowe czy kajaki. Chociaż jest to jak najbardziej możliwe, to jednak dla wielu z nas jest to sporym wyzwaniem. Nie zawsze uda nam się pomieścić wszystkiego w bagażniku i wówczas konieczne będzie przymocowanie sprzętu na dachu auta. Jak zatem przygotować samochód do przewożenia dużych gabarytowo przedmiotów i nie stresować się podczas podróży ich bezpieczeństwem?

Podróżowanie ze sprzętem na dachu? Jak najbardziej!

Zanim zdecydujemy się na przewożenie dużych gabarytowo przedmiotów na bagażniku umieszczonym na dachu pojazdu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Chodzi tutaj chociażby o zwiększony opór powietrza w trakcie jazdy, a więc niewskazane jest zbyt szybkie poruszanie się na drodze. Ponadto można odnotować większe zużycie paliwa. Kierowcy powinni więc postawić na płynną i ekonomiczną jazdę.
Jeśli zależy nam na bezpiecznym dowiezieniu sprzętu z punktu A do puntu B, to konieczne jest solidne przymocowanie go do bagażnika na dachu za pomocą uchwytów. Zaleca się także założyć podkładki z gąbki na jego belki w celu zabezpieczenia deski czy kajaku przed przesuwaniem się. Aby ułatwić sobie wkładanie i zdejmowanie sprzętu, najlepiej jest umocować go na brzegu bagażnika. Sprawdźmy także jeszcze przed przywiązaniem go, czy końcówki sprzętu nie uszkodzą przypadkiem klapy bagażnika bądź szyby.
Wszelkie metalowe elementy warto dodatkowo zabezpieczyć gumową osłoną, a taśmy mocujące mocno docisnąć. Ponadto co kilkadziesiąt kilometrów zaleca się sprawdzić umocowanie, które na skutek ruchu może się poluzować.

Samochodem z rowerami

Wyżej wymienione porady dotyczą także transportu rowerów. Wiele osób decyduje się jednak na przewożenie dwukołowców w bagażnikach mocowanych z tyłu auta. Takie rozwiązanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przymocowanie rowerów na tej wysokości jest prostsze niż na dachu, a ponadto kierowca nie musi stresować się wjazdem na parking podziemny czy do garażu. Pamiętajmy jednak, aby tylni bagażnik nie zasłaniał tablicy rejestracyjnej. Alternatywą jest w tym przypadku umieszczenie dodatkowej tablicy bezpośrednio na bagażniku, którą można wcześniej wyrobić w urzędzie świadczącym usługę rejestrowania pojazdów. Przed zdecydowaniem się na dłuższą podróż, warto odwiedzić też autoryzowany serwis samoodnowy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bezproblemową jazdą, niezawodnością i bezpieczeństwem.

Niniejszy artykuł powstał przy współudziale specjalistów z salonu aut Mazda Auto-Idea.