Sieci automatycznego nawadniania

Najlepsze niusy w Sieci

Sieci automatycznego nawadniania

ogród

Sieci automatycznego nawadniania to coraz częściej stosowane rozwiązania. Dlaczego? Przede wszystkim to znaczna oszczędność. Automatyczne systemy nawadniania pozwalają nie tylko zmniejszyć czas poświęcany na zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, ale także zmniejszają ilość wykorzystywanej do podlewania wody.

Korzyści dla roślin

Badania wskazują, że automatyczne systemy nawadniania zwiększają efektywność przyrostu roślin, co przekłada się na wygląd ogrodu. Decydując się na montaż instalacji nawadniającej, koniecznie należy dostosować ją do źródła wody. Najoptymalniej jeśli dysponujemy studnią głębinową- wówczas zaleca się montaż pompy głębinowej. Jeśli w zasięgu ogrodu posiadamy jedynie zwykłą studnię, zdecydujmy się na zakup pompy ssącej. Niezależnie od rodzaju pompy, zadbajmy by miała ona czujnik zapobiegający przed pracą na sucho. Unikniemy wówczas kosztów naprawy urządzenia. Jeśli jednym możliwym wyjściem jest dla nas podłączenie nawadniania do sieci wodociągowej, należy koniecznie doposażyć instalację w regulator ciśnienia, umożliwiający obniżenie ciśnienia do potrzeb systemu.

W ofercie urządzeń nawadniających znajdziemy wiele różnych opcji. Planując instalacje, warto dopytać pracownika sklepu o specjalizacje konkretnego produktu. Najogólniej rzecz biorąc, do nawadniania trawników poleca się stosowanie zraszaczy naglebowych. Bardzo praktycznym, jednak znacznie droższym rozwiązaniem jest zakup zraszaczy wynurzanych, które nie utrudniają zabiegów pielęgnacyjnych np. koszenia i wertykulacji. Nie stanowią też zagrożenia w czasie korzystania z uroków ogródka np. podczas gry w piłkę na zraszanym obszarze. Do nawadniania krzewów, małych grządek i rabatek najlepiej wykorzystać linie kroplujące, lub zwykłe zraszacze. Do miniogródków np. skalników skierowana jest oferta minilinii kroplujących. Jeśli w ogrodzie, na tarasie lub ganku hodujemy rośliny w pojemnikach (donicach, skrzynkach), podlewanie możemy ułatwić sobie stosując konewkę kroplującą.

Instalacja nawadniająca

Instalacja nawadniająca, oprócz pompy, składa się z kilku podstawowych elementów. Zacznijmy od studzienki rozdzielczej. Jest to rodzaj niewielkiego pojemnika, do którego w pierwszej kolejności doprowadzana jest woda. To właśnie ze studzienki odchodzą przewody nawadniające. Linie nawadniające to elastyczne rury, do których wmontowywany jest system zraszania lub urządzenia kroplujące. Istotnym szczegółem w planowaniu nawadniania jest nie łączenie w jednej instalacji elementów typu zraszacz z urządzeniami typu linia kroplująca, bowiem w znaczący sposób ogranicza to sprawność całego systemu.

Dobór metody nawadniania zależy od indywidualnych potrzeb. W ofertach znajdziemy zraszacze naziemne, zraszacze wynurzane, linie kroplujące, taśmy kroplujące i mikrozraszacze. Niezależnie od wybranej opcji, instalacja zawsze wyposażana jest w sterownik. Nawadnianie programujemy, dostosowując ilość emitowanej wody, częstotliwość i porę podlewania zależnie od potrzeb naszych roślin.

Dozowniki do nawozów

Dodatkowymi ułatwieniami instalowanymi w sieciach nawadniania są dozowniki do nawozów. Warto zainstalować je w sieci nawadniania, nie tylko z uwagi na łatwość nawożenia. Linia dostosowana do przesyłu nawozu, umożliwia również przesył herbicydów, insektycydów i fungicydów. Tego typu zabiegi, niestety często konieczne, podczas ręcznego wykonywania działają na nas drażniąco, a powtarzane regularnie mogą skutkować powstawaniem wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Automatyczne dozowanie środków chemicznych jest więc zdecydowanie dobrym rozwiązaniem.

Do instalacyjnych udogodnień należą również czujniki warunków, dostosowujące nawadnianie do warunków atmosferycznych i warunków glebowych. W ofertach możemy znaleźć np. czujniki deszczu, termometry i czujniki wilgotności podłoża.

Oferta urządzeń nawadniających jest duża, a z uwagi na rosnące zainteresowanie ze strony klientów, wciąż się rozszerza. Wobec zmian klimatycznych i grożących nam niedoborów opadów atmosferycznych, a także dla własnej wygody, warto rozważyć instalację nawadniającą w nawet małym przydomowym ogródku.