Savoir-vivre w Anglii – co warto wiedzieć?

Najlepsze niusy w Sieci

Savoir-vivre w Anglii – co warto wiedzieć?

anglia

Każdy kraj ma swoje reguły i zasady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach. Mieszkając w danym Państwie, uczymy się ich od małego, więc są one dla nas oczywiste. Gdy wybieramy się jednak do obcego kraju, warto się z nimi zapoznać, nim popełnimy jakąś gafę. Oto krótki przewodnik po tym, co wolno i wypada, a czego absolutnie nie powinniśmy, robić będąc w Anglii.

Angielska kultura i dobre wychowanie

Anglia to kraj o długiej kulturze i tradycji. Stąd też w powszechnym użyciu są takie zwroty jak: Execusme me, Please i Thank you. To jednak nie wszystko często w różnych miejscach obce osoby będą się do Ciebie zwracać z pytaniem How do you do? Nie oznacza to, że czekają, aż opowiesz im o wszystkich swoich problemach z ostatnich kilku lat. Jest to grzecznościowy zwrot, na który należy po prostu odpowiedzieć – Thank you, fine and you?

Mimo wielu oficjalnych reguł Anglicy bywają bardziej bezpośredni i na co dzień znacznie częściej się uśmiechają. Zazwyczaj zwracają się do siebie po imieniu, a tak powszechny w Polsce zwrot Pan/Pani używany jest jedynie w bardzo oficjalnych sytuacjach i używane są zwroty Sir lub Mr/Mrs + nazwisko.

Co ciekawe, choć często Anglicy są postrzegani za nudnych, uwielbiają spotkania towarzyskie, zabawy i przyjęcia integracyjne, które są organizowane z różnych powodów. Zazwyczaj są one poprzedzone wysłaniem oficjalnego zaproszenia, którego nie należy odrzucać. Jeśli jednak musisz to zrobić, należy podziękować i podać przyczynę odmowy.

Co więcej, o naszej kulturze i znajomości angielskich zwyczajów świadczy również punktualność, która jest niezwykle dla Anglików istotna. W ten sposób wyrażamy szacunek w stosunku do osób lub osoby, z którą jesteśmy umówieni.

Spotkanie w angielskiej restauracji

Nawet jeśli jesteś w Anglii tylko na chwilę w celach turystycznych, warto znać podstawowe zwroty w restauracji – https://szybkanauka.pro/5-angielskich-zwrotow-restauracja/, dzięki którym łatwo i elegancko porozumiesz się w restauracji.

W takich sytuacjach z pewnością przydadzą się różne zwroty. Stosując – I would like… – czyli Chciałbym… możesz między innymi zamówić danie lub coś do picia. W praktyce wygląda to tak:

I would like a fish and chips, please. – Chciałbym rybę z frytkami, poproszę

Danie fish and chips można zamienić na każdą inną potrawę z menu, jaką masz ochotę skosztować.

W podobny sposób można również zamówić coś do picia – I would like orange juice, please. – Chciałbym sok pomarańczowy, poproszę.

Jeśli chcesz zapłacić rachunek, wystarczy powiedzieć I would like the check, please – Chciałbym rachunek, proszę, lub grzeczniej – Execusme me, I would like the check, please. – Przepraszam, chciałabym rachunek, poproszę.

Można również dodać, w jaki sposób chcesz zapłacić kartą, czy gotówką – I would like to pay with a card/with a cash – Chciałabym zapłacić kartą/gotówką.

Nawet po tych kilku zdaniach widać, że zwroty takie jak: Execusme me, Please, Thank you, są powszechnie używane.

O czym rozmawiać z Anglikami na oficjalnych spotkaniach?

Jeśli planujesz spotkanie z Anglikami, warto wiedzieć, o czym można rozmawiać, a jakich tematów z pewnością należy unikać. Warto pamiętać, że Anglicy starają się nie narzekać podczas codziennych pogawędek, czy spotkań. Nie spodziewaj się więc, że podczas rozmowy usłyszysz o problemach rodzinnych, niesympatycznym szefie, czy nieudanych zakupach. Pamiętaj jednak, że ta zasada dotyczy również Ciebie.

Jeśli nie wiesz, o czym mówić, mów o … pogodzie. Oczywiście jest to najbezpieczniejszy temat i stanowi często punkt wyjścia do całkiem innych zagadnień, pomagając kruszyć pierwsze lody.

Tematem, którego nie porusza się przy stole i na oficjalnych spotkaniach to polityka i religia, które w wielu momentach i chyba każdym kraju mogą stanowić punkt zapalny. Pamiętaj, by w rozmowach szanować zwyczaje i kulturę kraju, w którym gościsz. Nie wypada, krytykować jazdy lewą stroną ulicy, czy korzystania z dwóch kranów przy umywalce.

Gesty wyrażają więcej niż słowa

Obywatele różnych krajów znają popularne gesty, które mają swoje określone znaczenie. Tak, jak powszechny kciuk w górę, który oznacza – ok, wszystko dobrze, czy też znany wszystkim w Polsce znak Solidarności. Warto jednak pamiętać, że w Anglii unoszenie palców w taki sposób np. podczas zamawiania piwa w pubie jest bardzo obraźliwe. Skierowanie wewnętrznej strony dłoni z palcami w formie litery V znaczy po prostu F..k You, o czym należy zawsze pamiętać i się nie zapominać.

Warto mieć również na uwadze, że ludzi w Wielkiej Brytanii są znacznie mniej wylewni, dlatego nie tulą się i nie całują na powitanie, chyba że są to osoby bardzo sobie bliskie. Również znany w Polsce zwyczaj całowania kobiet w rękę przez mężczyznę, jest tam niespotykany.

To tylko kilka najważniejszych punktów dotyczących podstawowych zasad savoir-vivre w Anglii. Warto poświęcić chwilę na poznanie obyczajów i zwyczajów obcego kraju, nie zależnie czy wybierasz się do Wielkiej Brytanii, jednego z Państw Unii Europejskiej, czy też poza jej granicami.