Rekuperatory w domach jednorodzinnych
Rekuperator coraz częściej pojawia się w rozważaniach inwestorów na temat optymalizacji bilansu energetycznego budynku. Urządzenie to pozwala odzyskać ciepło tracone w wyniku wentylacji pomieszczeń, przechwytując je z powietrza wydalanego na zewnątrz domu i ogrzewając powietrze świeże.
Rekuperacja w domu
Ilość energii cieplnej bezpowrotnie zatracanej poprzez wentylację budynków jednorodzinnych wynosi ok. 30-40%, zatem problem nie bez słuszności można uznać za poważny. Każda z dróg minimalizowania strat ciepła, czy to np. przez szczelne wykonanie izolacji termicznej, czy wymianę okien na bardziej energooszczędne jest oczywista również dla inwestorów mniej poruszających się w branży budowlanej. Rekuperatory natomiast to rozwiązanie wciąż rzadko stosowane w Polsce mimo swoich niewątpliwych zalet.
Przyrząd współdziała z mechaniczną centralą nawiewno-wywiewną, czyli wymuszoną wymianą powietrza wspomaganą elektrycznie. Pozyskiwanie ciepła odbywa się w wymienniku ciepła (najczęściej krzyżowym), gdzie powietrze usuwane z budynku przepływa obok doprowadzanego świeżego, ogrzewając je. Parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze rekuperatora to m.in.:
- wydajność – powinna wynosić minimum 70% odzysku ciepła,
- stopień automatyzacji – im bardziej zaawansowany tym bardziej efektywnie działać będzie instalacja wentylacji,
- natężenie hałasu generowane przez urządzenie – szczególnie istotne w porach wypoczynku i w godzinach nocnych.
Zalety wyposażenia wentylacji mechanicznej w rekuperator:
- odzysk energii, co w rzeczywistości oznacza zmniejszenie rachunków za ogrzewanie obiektu,
- całodobowy napływ świeżego powietrza oczyszczonego w specjalnych filtrach (również dla alergików),poprawiający mikroklimat wnętrz oraz przeciwdziałający powstawaniu grzybów i pleśni,
- zwrot kosztów zakupu w ciągu kilku lat od dokonania inwestycji gwarantowany przez wielu inwestorów.
Projektowanie instalacji wyposażonej w odzysk ciepła najlepiej jednak oddać w ręce specjalistów – osób z branży audytów energetycznych, fachowców od producenta lub inżynierów. Dlaczego? Nieumiejętnie dobrana aparatura, niewspółgrająca ze specyfiką danego danego domu (jego kubatury i potrzeb energetycznych) może w efekcie oznaczać zmarnowanie pieniędzy. Przed decyzją o zakupie konkretnego rekuperatora wskazane jest wykonanie audytu energetycznego, który wykaże liczbowo wyjściowe zapotrzebowanie na energię poszczególnych pomieszczeń – łazienki, sypialni, przedpokojów itd. Pomoże to zoptymalizować dobór urządzenia i przewidzieć przyszłe zyski ciepła dla domu.