Regeneracja tonerów – jak to wygląda?

Najlepsze niusy w Sieci

Regeneracja tonerów – jak to wygląda?

druk

Rozwój technologii produkcji i maszyn umożliwił wykonywanie wielu nowych procedur. Jedną z nich jest regeneracja tonerów. Wiele negatywnych opinii na temat tonerów regenerowanych powstało w okresie gdy zaawansowanie technologiczne było niewystarczające do odpowiedniego przeprowadzenia tego procesu oraz używano komponentów o niskiej jakości. Część osób kojarzy ten proces tylko z „zasypywaniem” tonera specjalnym proszkiem barwiącym, co wiąże się z niską jakością wykonania, problemami z obsypywaniem się tonera. Jednak ku zaskoczeniu tych osób spieszymy z wyjaśnieniem- jest to wieloetapowy proces, a tzw. „zasypanie prochem” jest tylko jednym z tych kroków. Zapewnia to wysoką jakość wykonania usługi, zabezpiecza przed wieloma rodzajami usterek i sprawia, że toner regenerowany nie odbiega jakością od tonera oryginalnego. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten proces.

Podczas pierwszego etapu toner jest rozkręcany i otwierany. Oddziela się od siebie pojemnik i śmietnik. Pojemnik składa się z wałka magnetycznego/gumowego, który warunkuje przyczepianie się do niego środka barwiącego. Wałek jest wyjmowany, czyszczony oraz kontrolowany czy posiada uszkodzenia. Zdarza się, że wałki posiadają rysy, zadrapania lub wgłębienia. W takim wypadku część ta wymieniana jest na nową. Kolejną częścią pojemnika jest listwa podająca. Reguluje ona podawanie prochu na wałek. Jest ona wyjmowana, czyszczona i sprawdzana analogicznie do wałka. W przypadku tonerów z dużą ilością stron do wydruku, listwa podająca wymieniana jest na nową niezależnie od jej stanu. Następnie cały pojemnik sprawdzany jest dokładnie pod kątem uszkodzeń mechanicznych np. pęknięć, ubytków, wyszczerbień oraz wad fabrycznych. Jeśli jego stan nie jest zadowalający, część ta jest całkowicie wymieniana na inną, wolną od zniszczeń. Kolejnym etapem regeneracji jest czyszczenie pojemnika specjalnymi płynami od środka barwiącego i jego pozostałości. Następnie pojemnik jest zasypywany nową porcją środka barwiącego oraz montowana jest plomba zabezpieczająca. Podczas ostatniego etapu listwa i wałek wkładane są na swoje miejsce. Pojemnik jest zregenerowany!

Śmietnik resztkowy składa się z bębna światłoczułego (w przypadku tonerów, które go nie posiadają mamy w swojej ofercie bębny regenerowane sprzedawane jako osobna część), PCR (wałka ładującego-od ang. primary charge roller), listwy zbierającej oraz śmietnika. Bęben światłoczuły jest demontowany oraz wymieniany na nowy niezależnie od jego stanu technicznego. PCR jest wyjmowany i czyszczony oraz kontrolowany czy posiada uszkodzenia. Przykładowymi wadami mogą być widoczne plamki, ubytki w strukturze. W takim wypadku wymieniany jest on na nowy. Listwa zbierająca, to element który również jest demontowany, czyszczony oraz kontrolowany pod kątem uszkodzeń. Jednakże zdarza się to bardzo rzadko, że wymaga on wymiany. Jedną z sytuacji, gdy listwa jest zastępowana nowym egzemplarzem jest gdy regenerowany jest toner z dużą ilością stron do wydruku. Następnie śmietnik jest opróżniany z odpadów środka barwiącego (tzw. prochu) oraz czyszczony specjalnymi płynami. W tym momencie listwa zbierająca, PCR i bęben jest montowany na swoje miejsce.

Gdy oba elementy, pojemnik i śmietnik są już zregenerowane, składamy je razem w całość i skręcamy śrubkami. Ważną czynnością jest wymiana specjalnego chipa, który umieszczony jest w tonerze i odpowiada za wykrywanie tonera przez drukarkę. Kodowana jest w nim również informacja jaką ilość stron może wydrukować toner. Każdy chip jest wymieniany zatem na nowy. Gotowy, świeżo zregenerowany toner jest sprawdzany ostatecznie w drukarce testowej pod kątem jakości wydruku. Zdarza się czasami, że ludzkie oko (czyli my ☺) nie wychwyci uszkodzeń lub wad, które posiada, któryś z elementów tonera. Wydruk testowy pozwala nam ostatecznie stwierdzić, czy kartridż jest w pełni gotowy do użytku. Ewentualne wady widoczne na wydruku sugerują nam co powinniśmy sprawdzić ponownie lub wymienić na nowy element. Dzięki temu możesz być pewien, że w Twoje ręce trafia wysokiej jakości produkt!

Jeśli jednak, nic nie odbiega od normy, cały toner jest ponownie czyszczony oraz oklejany plombami. Gotowy produkt pakowany jest w pudełko i od tej pory czeka aż trafi do Twojej drukarki!

Przy aktualnym stanie rozwoju maszyn, jakości komponentów klienci mogą być spokojni o wysoką jakość tonerów regenerowanych, a nawet nieodbiegającą od produktu oryginalnego. Jest to idealny wybór dla osób, które doceniają wysoką jakość, wykazują dbałość o swoje urządzenie drukujące, a jednocześnie nie lubią przepłacać.

Artykuł stworzony we współpracy z firmą tonerpoint.pl