Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Niektóre maluchy szybko adaptują się do nowego miejsca, jakim jest przedszkole. Same się przebierają i maszerują do sali. Typowe jest jednak to, że we wrześniu przedszkolne sale i korytarze rozbrzmiewają krzykiem i płaczem. Jak postępować, aby dziecko chętnie szło do przedszkola i nie odbierało tego miejsca za złe i niemiłe?

Przygotowanie

Trzyletnie dzieci cały swój dotychczasowy czas spędzały w domu najczęściej z mamą. Dlatego trudno im znieść długie rozstania. Przedszkole kojarzy im się z czymś, co pozbawia go matczynej opieki. Dziecko należy zacząć oswajać z przedszkolem już na kilka miesięcy przed posłaniem go do placówki. Nie ma znaczenia, czy jest to przedszkole prywatne, państwowe, czy też żłobek. Proces ten można zacząć od wizyt u znajomych posiadających dzieci w wieku naszej pociechy. Drugim sposobem jest pozostawianie malca na krótkie okresy czasu, trwające 2-3 godziny, z babcią albo opiekunką. Wszystko to ma na celu pokazanie malcowi, że inni także mogą się nim bardzo dobrze zaopiekować podczas nieobecności rodzica. Ponadto kontakt z innymi dziećmi sprawi, że napotkani w przedszkolu rówieśnicy nie staną się dla dziecka dodatkowym źródłem stresu i rozczarowania.

Pierwsza wizyta w przedszkolu nie powinna trwać dłużej niż godzinę. Rodzić ma wtedy możliwość sprawdzenia, jak rzeczywiście wygląda opieka nad dziećmi w tym miejscu, a dziecko zapoznać się z dziećmi oraz opiekunkami. Podczas kolejnego spotkania czas wizyty można wydłużyć lub spróbować zostawić malca tam samego. Podczas takich przedszkolnych wizyt dobrze byłoby obserwować malca. Możliwość taką dają rodzicom prywatne przedszkola, dzięki zamontowanym w salach kamerom.

Oswajanie

Można go rozpocząć od opowiadania dziecku o tym, jak wygląda przedszkole, czytaniu książeczek na ten temat. Opowiadając dziecku o tym, jak wygląda pobyt w przedszkolu, nie należy unikać tematu pozostawiania go tam bez mamy. Należy go o tym poinformować i zapytać, czy z pewnością zrozumiało. Jeśli zostanie pozostawione tam bez uprzedzenia lub rodzic będzie próbował wymknąć się ukradkiem przed nim, z pewnością skończy się to płaczem. Im wcześniej rozpoczniemy proces oswajania, tym lepiej dla rodziców i dla dziecka. Większość przedszkoli organizuje wakacyjne zajęcia adaptacyjne. Warto brać w nich udział. Zostawiając dziecko nawet na krótki czas, zawsze należy poinformować go o tym, kiedy się po nie wróci i koniecznie dotrzymać.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.