Planujesz kupić dziecku samochód? Sprawdź, co warto wiedzieć

Najlepsze niusy w Sieci

Planujesz kupić dziecku samochód? Sprawdź, co warto wiedzieć

młody

Twoje dziecko przygotowuje się do zdania egzaminu na prawo jazdy? A może właśnie zdało i świętujecie? Spraw mu niezapomnianą niespodziankę i podaruj samochód. Jaki model wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję. Przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas kupowania samochodu, by młody kierowca nie przepłacał na ubezpieczeniu OC.

Samochód dla młodego kierowcy – jaki wybrać?

Młody kierowca swoim pierwszym autem będzie się poruszał przede wszystkim po mieście. W takich warunkach jazdę ułatwi mu model kompaktowy, np. Toyota Yaris czy Skoda Fabia. Duże samochody prowadzi się trudniej, a znalezienie dla nich miejsca parkingowego w centrum to nie lada wyzwanie.

Zwróć uwagę na kilka aspektów, które sprawią, że samochód pierwszego kierowcy pozwoli mu zapłacić za OC mniej. Przede wszystkim nie wybieraj modelu bardzo starego – będzie narażony na awarie w wyższym stopniu i może przyczynić się do odmowy objęcia go ubezpieczeniem autocasco. Większy silnik to pokusa dla młodego kierowcy, ponieważ pozwoli mu osiągać wyższe prędkości. Niestety przyczyni się do zwyżki za OC – znajdź rozwiązanie wypośrodkowane. Sprawdź też, które modele samochodów są statystycznie mniej awaryjne. Zakup model uznawany za trwały, ok. 5-6-letni, ze średnim silnikiem.

Auto dla młodego kierowcy a cena OC

Składka OC może być sporym wydatkiem, zwłaszcza dla młodego kierowcy, który dopiero co opłacił kurs nauki jazdy oraz egzamin. By nie musiał płacić pełnej ceny, zaproponuj mu zarejestrowanie samochodu jako współwłasność. Jeżeli na umowie kupna-sprzedaży pojawicie się oboje, wówczas pojazd zostanie zarejestrowany jako współwłasność automatycznie. W innym wypadku konieczne będzie dorejestrowanie Ciebie lub Twojego partnera. Przeczytaj artykuł: Rodzice jako współwłaściciele samochodu – kiedy warto?, i poznaj wszystkie korzyści tego rozwiązania.

Czy wiesz, dlaczego współwłasność samochodu jest korzystna dla Twojego dziecka? Gdyby był jedynym właścicielem samochodu, jako młodemu kierowcy nie przysługiwałoby mu wiele zniżek. Nie ma doświadczenia na drodze, wobec czego nie może się poszczycić długą i bezkolizyjną historią jazdy. Prawdopodobnie nie pozostaje w związku małżeńskim ani nie ma dzieci. To wszystko sprawia, że w oczach ubezpieczyciela ma mniej do stracenia i może prowadzić nieostrożnie. Kiedy jednak auto stanowi współwłasność, OC wylicza się z danych wszystkich właścicieli – dziecko skorzysta także z Twoich zniżek.

Gdzie szukać OC dla młodego kierowcy?

Zarówno ofert sprzedaży samochodów, jak i ubezpieczenia OC, warto szukać w internecie. By nie wchodzić na stronę każdego towarzystwa z osobna, wykorzystaj darmową porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych. Wypełnij formularz danymi dziecka i Twoimi, jeśli zdecydowaliście się na zarejestrowanie samochodu jako współwłasność. Podaj informacje niezbędne do wyliczenia przysługujących Wam zniżek.

Kiedy porównywarka polis przetworzy dane, otrzymacie listę ofert o różnych zakresach, cenach oraz usługach dodatkowych. Z punktu widzenia młodego kierowcy najatrakcyjniejsza będzie najtańsza. Wskaż jednak swojemu dziecku udogodnienia, które pojawiają się w tych nieco droższych. Warto zapłacić za składkę o kilka złotych więcej, a w efekcie zyskać ochronę zniżek, Bezpośrednią Likwidację Szkód, darmową Zieloną Kartę czy ochronę opon.