Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu – o czym pamiętać?

Najlepsze niusy w Sieci

Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu – o czym pamiętać?

storczyk

Na każdego storczyka przychodzi ten czas, gdy jego efektowne, urzekające kolorami kwiaty, które przez długi czas stanowiły ozdobę Twojego domu, zaczynają więdnąć i opadać. Wówczas początkujący ogrodnicy zadają sobie fundamentalne pytanie: co robić po przekwitnięciu storczyków? Jak dbać o storczyk, aby znów zakwitł? Dzięki naszemu tekstowi poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu wygląda bardzo różnie w zależności od tego, jaką odmianę tej wyjątkowej rośliny uprawiasz u siebie.

  • Storczyk niewytwarzający kłączy/pseudobulw – po zakończeniu kwitnienia ZIEMOVIT radzi przyciąć pęd kwiatostanowy storczyka w pobliżu najwyższego liścia, tak aby pobudzić do wzrostu młode pędy.
  • Storczyk wytwarzający kłącza/pseudobulwy – te odmiany storczyków nie kwitną drugi raz z tego samego kłącza, a zatem po opadnięciu kwiatów i zaschnięciu pędów może je albo usunąć, albo pozostawić w ziemi, aby stanowiły źródło pożywienia dla reszty storczyków.

Znacznie bardziej skomplikowana jest pielęgnacja po kwitnieniu storczyka Phalenopsis – te storczyki, odpowiednio traktowane, potrafią zakwitać ponownie z tego samego pędu nawet 2 lub 3 razy w tym samym roku. Jeśli uprawiasz w swoim domu ten popularny storczyk, po przekwitnięciu możesz działać na dwa sposoby.

Sposób 1. Usunięcie pędu storczyka po przekwitnięciu

Phalenopsis może zostać przycięty podobnie jak storczyk niewytwarzający pseudobulw (czyli w pobliżu najwyższego liścia). Po przycięciu roślina musi zostać wprowadzona w stan spoczynku – należy:

  • znacząco zmniejszyć podlewanie,
  • przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce o temperaturze od 16 do 20°C,
  • zaprzestać stosowania nawozu płynnego do storczyków.

Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się storczyk Phalenopsis po przekwitnięciu, powinno być jasne, ale nienasłonecznione, oraz lekko wilgotne.

Sposób 2. Pozostawienie pędu storczyka po przekwitnięciu

Pielęgnacja storczyków Phalenopsis po przekwitnięciu może także przebiegać w zupełnie inny sposób. Po zwiędnięciu kwiatów obserwuj storczyk przez kilka dni. W sytuacji, gdy pęd kwiatostanu storczyka zacznie żółknąć i schnąć, należy jak najszybciej go przyciąć.

Jeśli jednak łodyga wciąż utrzymuje zielony kolor oraz zachowuje jędrność, to bardzo prawdopodobne, że Phalenopsis w krótkim czasie wypuści nowe pędy. Jak postępować ze storczykiem w takiej sytuacji? Otóż należy przyciąć storczyk nad tzw. 3 oczkiem, czyli zgrubieniem na łodydze liczonym od podstawy storczyka. Istnieje duża szansa, że Phalenopsis w ciągu kilku miesięcy od przycięcia wypuści nowy pęd – będzie się on znajdował wyżej niż poprzednia łodyga kwiatostanowa, ale lekko z boku względem swojego poprzednika.

Szukasz pomysłów na to, jak dbać o rośliny balkonowe i ogrodowe? Zajrzyj do poradnika Ziemovit.pl, gdzie znajdziesz wiele ogrodowych inspiracji.