Oznakowanie posesji. Jak wybrać numer na dom?

Najlepsze niusy w Sieci

Oznakowanie posesji. Jak wybrać numer na dom?

dom

Budując wymarzony dom staramy się zadbać o każdy detal, aby nasza nieruchomość prezentowała się atrakcyjnie zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Z tego względu warto też dobrze się zastanowić, jaki numer na dom będzie pasował do elewacji i idealnie wkomponuje się w całokształt nowo powstałej posiadłości, podkreślając jej indywidualny charakter.

Czy każdy dom musi posiadać numer?

Wiele osób zastanawia się, czy oznakowanie nieruchomości jest konieczne? Tak, na mocy przepisów obowiązującego w Polsce prawa każdy dom musi mieć nadany i odpowiednio wyeksponowany numer wraz z nazwą ulicy (pełnym adresem). Ponadto jeśli budynek jest z dala od drogi, powinien dodatkowo posiadać powtórzenie numeru na ogrodzeniu. Za brak takiej informacji właściciel nieruchomości może otrzymać mandat, jest to wykroczenie karane grzywną w wysokości 250 złotych.

Z jakich materiałów wykonuje się numery na dom?

Materiał użyty do produkcji to kluczowy czynnik, który wpływa na jakość omawianych akcesoriów. Dokonując wyboru numeru na dom zwróćmy uwagę, żeby był on wykonany z trwałych, odpornych na różne czynniki atmosferyczne materiałów tak, aby zdobił budynek przez długie lata, nie tracąc na estetyce, mimo upływu czasu. Cena również odgrywa niebagatelną rolę – nie wybierajmy najtańszych modeli, bo prawdopodobnie szybko się zniszczą. Z czego najczęściej produkowane są numery na dom?

Stalowe numery na dom

Stal szlachetna to materiał o pięknym wyglądzie i doskonałych parametrach. Jest niezwykle odporna zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, wiatr, deszcz czy śnieg. Stalowe cyfry zamontowane na elewacji będą nie tylko pełniły funkcję informacyjną, ale i ozdobną.

Drewniane numery na dom

Drewno to materiał, który również używany jest do produkcji numerów na dom. Wymaga jednak impregnacji. Jakie rodzaje drzew najlepiej nadają się na numery i tablice adresowe? Jesion, sosna i buk (pokryte lakierobejcą) to gatunki, które możemy najczęściej spotkać mijając polskie posesje. Bądźmy świadomi, że mimo swojego naturalnego uroku, drewniana tabliczka adresowa z ulicą i numerem domu nie będzie tak żywotna, jak model ze stali.

Plastikowe numery na dom

Tworzywa sztuczne cechują się różną jakością i trwałością, jednak z pewnością są one jednym z tańszych rozwiązań (cyfry samoprzylepne kosztują zaledwie kilka złotych). Ich odporność na uszkodzenia mechaniczne i zmienną pogodę nie jest na pewno tak wysoka, jak w przypadku stali. Najczęściej do produkcji wykorzystuje się PCV oraz akryl, tabliczki często są też podświetlane, dzięki czemu adres domu jest dobrze widoczny nawet po zmroku. Cyfry na dom z plastiku z pewnością nie będą prezentowały się równie atrakcyjnie w dniu zakupu, jak po kilku latach.

Jaki numer na dom wybrać?

Ciekawym i trwałym elementem naszej elewacji będzie numer na dom wykonany ze stali nierdzewnej. Ten uniwersalny i szlachetny materiał będzie pasował zarówno do nieruchomości zaprojektowanych w nowoczesnym stylu, jak i budynków o tradycyjnej formie. Jeśli zależy nam na podkreśleniu indywidualnego charakteru miejsca, w którym mieszkamy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która nie tylko posiada gotowe wzory tabliczek na dom, ale jest też skłonna zrealizować spersonalizowany projekt odbiegający od przyjętych standardów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi wam wybór i zakup numeru, który umożliwi szybsze dotarcie do waszego miejsca zamieszkania listonoszowi, kurierowi oraz bliższym i dalszym znajomym.