Oznakowanie CE w obliczu założeń Unii Europejskiej

Najlepsze niusy w Sieci

Oznakowanie CE w obliczu założeń Unii Europejskiej

magazyn

Aby dowiedzieć się czym jest oznakowanie CE i dlaczego odgrywa ono niezwykle istotną rolę, warto przyjrzeć się podstawowym założeniom jakimi kieruje się Unia Europejska. Opierają się one na zasadach swobodnego przepływu towarów, osób i kapitału. Państwa członkowskie Unii podjęły decyzję o zniesieniu barier handlowych między poszczególnymi członkami oraz ustanowiły wspólne zasady partnerstwa wobec krajów nie wchodzących w skład UE. Powstały w ten sposób obszar – nazwany Jednolitym Rynkiem Europejskim, pozwala na przepływ towarów w skali Wspólnoty, na tych zasadach, co wcześniej na rynku krajowym.

Specjalne dyrektywy

Kiedyś producent, chcąc sprzedać swój produkt w innych krajach, musiał za każdym razem spełniać inne, określone wymagania dotyczące chociażby jakości i bezpieczeństwa stosowania wytwarzanych wyrobów. W celu osiągnięcia idealnego rozwiązania, konieczne były zmiany w systemach krajowych, aby towary wytwarzane i sprzedawane na obszarze całej Unii Europejskiej podlegały jednakowym wymaganiom. Potrzebne stało się opracowanie nowego, prostego podejścia do harmonizacji technicznej. UE stworzyła europejskie akty prawne, nazwane Dyrektywami Nowego Podejścia, które określały wymagania bezpieczeństwa różnych grup wyrobów, które należało spełnić przed wprowadzeniem ich do obrotu lub użytku na Jednolitym Rynku Europejskim.

Rola oznakowania CE

Chcąc wprowadzić na rynek lub oddać do użytku wyroby spoza terytorium Unii, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Turcji – przedsiębiorca ma obowiązek zadbać o to, aby jego towary spełniały wszystkie wymagania, o których była mowa wcześniej. W celu ułatwienia producentom wspomnianego zadania – tworzone są tzw. normy zharmonizowane, których stosowanie nie jest jednak konieczne. Oznakowanie CE jest więc symbolem deklaracji producenta, która ma potwierdzać zgodność jego wyrobów z wymaganiami zawartymi w dyrektywach.

Producent (lub upoważniony przedstawiciel) na własną odpowiedzialność umieszcza oznakowanie CE na swoich produktach, po ówczesnym wykazaniu, że spełniają one wymagania dyrektyw. Oczywiście, zależnie od ryzyka związanego z konkretnym produktem oraz poszczególnych wymagań zawartych w dyrektywach –mamy różnego rodzaju procedury oceny zgodności. Więcej na ten temat dowiesz się ze strony https://www.bureauveritas.pl/services+sheet/ocena+bezpieczenstwa+maszyn+i+urzadzen+przemyslowych.+dyrektywa+maszynowa+2006+42+we.