Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Oczy to organ, który w pierwszej kolejności decyduje o poznawaniu świata. Dlatego szalenie ważna jest troska o ich dobrą kondycję i bezpieczeństwo. Również pracodawca powinien zadbać o zabezpieczenie oczu swoich pracowników przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Profesjonalna ochrona oczu pracowników

Wybór odpowiednich środków do ochrony twarzy i oczu pracowników jest niezwykle ważny. W tym przypadku gwarancję i pewność zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom może pracodawcy dać jedynie decyzja o skorzystaniu ze sprawdzonych rozwiązań. Oferta środków zabezpieczających oczy pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych jest szeroka. Należy je stosować w sytuacjach i miejscach, gdzie pojawiają się zagrożenia mechaniczne, promieniowanie (zarówno silne promieniowanie UV, jak i to powstające podczas spawania), niebezpieczne ciecze, czy też metale w stanie ciekłym, pyły i szkodliwe gazy. Wszystkie wymienione zagrożenia mogą w znacznym stopniu wpłynąć na pogorszenie lub nawet utratę wzroku osób zatrudnianych.

Spośród różnorodnych środków ochrony oczu mamy do wyboru okulary ochronne, gogle ochronne i osłony twarzy. Okulary ochronne należą do najczęściej stosowanych i najpopularniejszych środków ochrony oczu. Dobre okulary ochronne powinny być wyposażone w osłony boczne i umiejscowione w dolnej oraz górnej części okularów. Gwarantuje to ochronę oczu przed odpryskami oraz dostaniem się do nich różnorodnych pyłów i drobinek.

Okulary ochronne wykonywane są z poliwęglanu. Dzięki temu są bardzo lekkie i nie tracą na swojej skuteczności. Szkła okularów dostępne są w różnych kolorach, powlekane są powłoką zapobiegającą parowaniu i zabezpieczającą przed powstawaniem zarysowań. Ponadto zabezpieczają one nie tylko przed odpryskami, ale również przed promieniowaniem UV. Ważny jest też materiał, z którego wykonane są zauszniki. Najlepiej, gdy są one miękkie i elastyczne. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania nosków. Dostępne są okulary, w których te elementy są tworzone z hipoalergicznego materiału, który zapobiega występowaniu reakcji alergicznych. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są również całkowicie regulowane modele okularów ochronnych. Użytkownik ma w nich możliwość indywidualnego dostosowania zauszników oraz kąta nachylenia.

Gogle – dla pełnej ochrony oczu

Bywa, że okulary ochronne to za mało. Wtedy należy wybrać gogle ochronne. Dają one zdecydowanie większą pewność w przypadku ochrony przed odpryskami i cieczami, zapewniając wyższy poziom ochrony (dzięki dokładniejszemu przyleganiu do skóry). Gogle ochronne dostępne są w wielu różnych kolorach. Co więcej, rynek oferuje także  gogle spawalnicze, pozwalające w łatwy i szybki sposób na podnoszenie i opuszczanie soczewek ochronnych. Ponadto wiele modeli gogli daje możliwość jednoczesnego używania ich razem z okularami korekcyjnymi. Są też takie, które pozwalają do szkła w goglach domontować szkła korekcyjne. Mamy również do dyspozycji gogle z maską lub półmaską filtrującą. Takie rozwiązanie przydaje się wszędzie tam, gdzie oprócz ochrony oczu potrzebna jest również ochrona dróg oddechowych. Takie gogle nie ograniczają pola widzenia, tak jak niektóre modele dużych masek do ochrony dróg oddechowych. Gogle są również wyposażone w system wentylacji, różny w zależności od modelu. Zapobiega on parowaniu.

Osłony twarzy – dopasuj do potrzeb pracownika

Do dyspozycji klientów producenci oddają również osłony twarzy. Są one znacznie większe niż okulary oraz gogle ochronne i mogą nieco ograniczać pole widzenia. Jednak jako jedyne stanowią niezawodną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, ciałami stałymi i cieczami oraz szkodliwym promieniowaniem. Ich rozmiary są uniwersalne, ponieważ każda osłona posiada regulację wielkości. Jednym z rodzajów osłon twarzy są osłony dla spawaczy. Wyposażone są w specjalne filtry spawalnicze zabezpieczające oczy przed bardzo silnym i jednocześnie szkodliwym promieniowaniem. Ponadto większość osłon twarzy przeznaczonych dla spawaczy można również łączyć z systemami ochrony dróg oddechowych.

Wybór jest bardzo szeroki, zależnie od potrzeb i branży, każdy może wybrać odpowiednią ochronę oczu oraz twarzy. Należy zwracać szczególną uwagę, aby wybierane przez nas środki ochrony oczu posiadały niezbędne atesty i certyfikaty, które gwarantują najlepszą jakość wykonania i skuteczność.

Źródło: Glovex – odzież robocza

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.