Napędy do bram – jak je zamontować?

Najlepsze niusy w Sieci

Napędy do bram – jak je zamontować?

brama

Ręczne otwieranie bramy wjazdowej na posesję jest bardzo problematyczne. Wymaga wychodzenia z samochodu przed i po wjechaniu/wyjechaniu z podwórka. Zabiera to czas, a zimą jest do tego bardzo nieprzyjemne. Dlatego też coraz powszechniejsze stają się napędy do bram, które pozwalają na ich zdalne otwieranie. Jest to rozwiązanie wygodne, dostępne zarówno dla bram przesuwanych, jak i tych dwuskrzydłowych. Jak się montuje taki napęd?

Wygodne i funkcjonalne bramy otwierane automatycznie

W napęd można wyposażyć bramę nową, ale często da się nim unowocześnić bramę „starą”, czyli już posiadaną. Automatyczne otwieranie i zamykanie może dotyczyć bram przesuwanych oraz bram dwuskrzydłowych (bardziej tradycyjnych). Zawsze jest to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści i komfort użytkowania. Zwiększa również bezpieczeństwo, gdyż likwiduje ryzyko, że przy otwieraniu bramy (ręcznym, z wyjściem z auta), samochód z włączonym silnikiem i kluczykami mógłby zostać ukradziony.

Obecnie na rynku znaleźć można wiele rozwiązań dotyczących napędów. Są one przeznaczone do różnych typów bram. Wybór napędu zależny jest od materiału z jakiego zbudowana jest brama, a także od rozmiaru, ciężaru i sposobu osadzenia skrzydeł. Jego późniejsza instalacja jest zaś uzależniona od wcześniejszego sprawdzenia czy konstrukcja bramy jest odpowiednio wytrzymała.

Późniejszymi krokami są: dobranie rodzaju siłowników oraz doprowadzenie energii elektrycznej do ich zasilania. W związku z tym, że automatyka bramowa jest coraz popularniejsza, istnieją różne opcje jej montażu. Można np. znaleźć modele przeznaczone do samodzielnego zamontowania. Zakupiony zestaw zawiera wtedy komplet niezbędnych elementów, które można zamontować korzystając z dołączonej instrukcji. Jednak i w takim przypadku trzeba pewne prace powierzyć fachowcom: chodzi tu o doprowadzenie do ogrodzenia prądu. Osoby, które chcą mieć pewność, że napęd do bramy będzie wysokiej jakości i zostanie zamontowany prawidłowo, mogą skorzystać z pomocy firmy EL-SAR, które swoje usługi oferuje na terenie miasta Poznań. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: Napędy do bram.

Napędy do bram – montaż

Po tym jak do ogrodzenia zostanie doprowadzony prąd, a przewody będą przeciągnięte przez fragment posesji i wyprowadzone w odpowiednich miejscach na słupkach, można zacząć dalszą część montażu napędu. Najpierw w słupkach trzeba nawiercić otwory i wbić w nie stalowe dyble. Jeżeli słupki są metalowe, to wsporniki można do nich przykręcić albo przyspawać. Po założeniu wsporników na obu słupkach, kluczem dokręca się śruby. Trzeba pamiętać, że wsporniki muszą być również przymocowane do skrzydeł bramy – w odległość określonej w instrukcji. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie tutaj przymocowanie wspornika do ramienia siłownika, jego całkowite wysunięcie i zaznaczenie wtedy na bramie, w którym miejscu będzie go trzeba przykręcić.

Kolejnym krokiem będzie odbezpieczenie siłowników i sprawdzenie czy dobrze pasują do rozstawu wsporników. Jeżeli tak, siłowniki osadza się na tzw. czop. Jeśli po tym brama nie otwiera się całkowicie, oznacza to, że punkt zamocowania siłownika znalazł się zbyt blisko pionowej osi zawiasów i trzeba to poprawić. Kolejnym krokiem jest zaś podłączenie do siłownika kabla zasilającego (już wcześniej zamontowanego w słupku). Później powinna nastąpić instalacja programatora oraz montaż słupków z fotokomórkami (można je przymocować np. do cokołu ogrodzenia). Na słupkach przy bramie instaluje się także wyłącznik uruchamiany kluczykiem.

Na koniec, kiedy siłowniki oraz pozostały osprzęt są już na odpowiednich miejscach, prowadzące od nich przewody należy podłączyć do właściwych miejsc w centralce sterującej. Ostatnim działaniem staje się zaprogramowanie napędu.