Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Wszyscy z czasem doświadczamy bolesnej straty, jaką jest śmierć kogoś bliskiego. Wtedy trzeba oczywiście dopełnić wszelkich formalności, by móc pochować zmarłego i zapewnić mu odpowiednie pożegnanie. Na pewno zależy nam też na przygotowaniu mu godnego miejsca spoczynku. Wybór właściwego nagrobka oraz pomnika może natomiast okazać się kwestią dość problematyczną. Z jakiego kamienia warto przygotować nagrobek i które barwy sprawdzają się najlepiej?

Które kamienie bierze się pod uwagę przygotowując nagrobki?

Nagrobki przygotowuje się z trzech rodzajów kamienia – marmuru, granitu oraz piaskowca. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a sporo zależy od tego, gdzie są stosowane. Są miejsca na świecie, gdzie stosuje się każdy z nich. My, w naszych warunkach klimatycznych, musimy sobie jednak zdawać sprawę z pewnych ograniczeń i dobrze przemyśleć kwestię doboru kamienia na nagrobek bliskiej osoby.

Który z kamieni okaże się najlepszy?

Marmur powszechnie uważa się za materiał bardzo szlachetny, którego aż żal nie wykorzystać. W Polsce jednak przygotowanie nagrobka z tego kamienia nie jest często praktykowane. Dzieje się to właśnie przez wzgląd na warunki atmosferyczne. Marmur należy bowiem do skał wapiennych, która ma charakter zasadowy. Z tego względu, jeśli będzie on miał bezpośredni kontakt z wodą (chodzi tutaj również o niskie temperatury), bardzo prędko ulegnie procesowi erozji. Wystarczy kilka, kilkanaście lat, by wykonany z niego pomnik, który znajdowałby się w naszym klimacie, został całkowicie zniszczony.

W naszej strefie klimatycznej nagrobki najczęściej wykonuje się z granitu. Kamień ten odznacza się dużą twardością, która w większości przypadków pozwala przetrwać wymagającą próbę czasu. Mimo wszystko, nawet on może nagle pęknąć, jeśli akurat trafi się na jego słabszy blok. Kamień dobrego gatunku nie ulegnie uszkodzeniu nawet wtedy, gdy dojdzie do nagłej różnicy temperatur (zdarza się to czasem podczas upalnych letnich dni, kiedy płyta mocno się nagrzewa i nagle spada na nią chłodny, ulewny deszcz). Warto też wiedzieć, że kamień zwykle obowiązuje kilkuletnie gwarancja – przez ten okres nie może ulec samoczynnemu zniszczeniu. Dużo lepsza będzie też na pewno inwestycja w granit pochodzenia europejskiego niż ten sprowadzany z Chin, ponieważ może się odznaczać dużo niższą odpornością na ewentualne „wypadki”.

Nieco rzadziej nagrobki wykonuje się z piaskowca. Kamień ten dobrze radzi sobie z naszymi warunkami atmosferycznymi, jednak wymaga uważnej pielęgnacji, przez co wiele traci w oczach potencjalnych nabywców.

Na jaki kolor kamienia najlepiej się zdecydować?

Jeśli już zdecydujesz się na granit, ponieważ uznasz go za najtrwalszy materiał na nagrobek, a zarazem nie starczy Ci czasu na regularną pielęgnację, jakiej wymaga piaskowiec, masz spory wybór. Ten kamień występuje bowiem w bardzo wielu wariantach kolorystycznych i trudno byłoby odnaleźć dwie dokładnie takie same płyty. Najczęściej jednak na cmentarzach można spotkać nagrobki w odcieniach szarości, czarne, rdzawobrązowe, bordowe, piaskowe oraz w kolorze butelkowej zieleni.

Wiele oczywiście zależy od gustu osoby kupującej. Warto jednak zwrócić też uwagę na otoczenie, w jakim znajduje się nagrobek. Ciemny granit sprawdzi się tam, gdzie łatwo może dojść do różnego rodzaju przebarwień, ponieważ okazuje się na nie bardziej odporny (kamieniowi łatwo mogą zaszkodzić spadające liście). W zacienionych miejscach świetnie prezentuje się natomiast jasny granit, który stanowi wtedy idealny kontrast dla otoczenia. W przypadku, gdy potrzebujesz granitowego nagrobka, odwiedź stronę http://www.szczerba-granit.pl/ i sprawdź, co zaproponują Ci profesjonaliści.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.