Na czym nie warto oszczędzać budując dom jednorodzinny?

Najlepsze niusy w Sieci

Na czym nie warto oszczędzać budując dom jednorodzinny?

dom

Budowa wymarzonego domu to niezwykle kosztowna inwestycja. Na wielu rzeczach można zaoszczędzić, a komfort użytkowania domu pozostanie na takim samym poziomie. W artykule opowiemy o rzeczach, na których nie powinniśmy oszczędzać. Zaliczymy do nich okna, ocieplenie ścian i dachu oraz elewację. Dlaczego nie warto oszczędzać na tych kwestiach? Odpowiedzi znajdą Państwo w artykule.

Okna

Ten element domu jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na wygląd wewnętrzny i zewnętrzny domu. Od rodzaju okien zależy też dopływ światła do pomieszczeń, utrzymanie w czystości, użytkowanie czy uniknięcie strat ciepła. Najlepszym rozwiązaniem będą wysokiej jakości okna energooszczędne posiadające 3 szyby. Dość istotną kwestią jest również inwestycja w taśmy izolacyjne do okien wykorzystywane na zewnątrz i wewnątrz domu. Taśmy są dodatkowym zabezpieczeniem termicznym, które wspiera działanie pianek i pozwala eliminować wilgotność. Okna są co prawda dość drogim elementem, ale warto zainwestować w duże modele lub sporą ilość okien. Zapewnimy sobie w ten sposób dostęp do dużej ilości światła naturalnego. Duże przeszklenia pozwolą stworzyć dom otwarty na ogród, dzięki czemu zapewnimy sobie piękny widok.

Ocieplenie dachu

Obecnie popularne jest położenie wełny mineralnej pomiędzy krokwiami na dachu. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie pianki poliuretanowej wyróżniającej się świetnymi właściwościami izolacyjnymi. Do zalet pianki poliuteranowej zaliczymy przede wszystkim odporność na nasiąkanie wodą, przepuszczanie pary wodnej, świetne właściwości izolacyjne przez wiele lat oraz całkowitą szczelność. Warto w tym przypadku zapłacić więcej i oszczędzać na ogrzewaniu od 25% do nawet 60%. Patrząc na długofalowe oszczędności, nasza inwestycja zwróci się po 2-4 latach.

Ocieplenie elewacji

Jeszcze kilkanaście lat temu ocieplenie ścian wykonywało się ze styropianu o dość słabych właściwościach izolacyjnych. Współcześnie materiał ten został dopracowany i zastosowanie nawet 15 cm styropianu okaże się wystarczające do uzyskania zadowalających parametrów cieplnych. Podczas projektowania ścian trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję nośną. Wybór materiałów należy oczywiście do wykonawcy domu, ale powinniśmy zwrócić uwagę na jakość i wysoki współczynnik cieplny.

Fundamenty

Fundamenty to podstawa naszego domu, dlatego na tym elemencie na pewno nie warto oszczędzać. Słabej jakości fundamenty oznaczać mogą późniejsze problemy z całym budynkiem. Osiadanie, czy pękanie ścian jest najczęstszym problemem wynikającym ze złej jakości fundamentów. Solidna firma budowlana korzysta ze sprawdzonych materiałów i technik, gdyż ma świadomość, że jest to inwestycja na lata.
Wiele porad na temat budowy i wykończenia domu znajdziecie Państwo na stronie www.espiroinvestment.pl.