Marzyciel czy Król Życia? Sprawdź kim jesteś!

Najlepsze niusy w Sieci

Marzyciel czy Król Życia? Sprawdź kim jesteś!

nauka

Podczas badania „Postawy Polaków wobec form płatności” wyodrębnione 6 grup ze względu na ich preferencje związane z płatnościami. Sprawdź do której jest Ci najbliżej!

„Postawy Polaków wobec form płatności”

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinie na zlecenie eService pokazało, że postawa wobec pieniędzy ma wpływa na to w jaki sposób nimi gospodarujesz, ale i jak podchodzisz do gotówki oraz płatności bezgotówkowej. Pokazało także wynikający podział na sześć segmentów zależnych od preferencji. Więcej informacji na temat badania oraz wynikające z niego wnioski znajdziesz na stronie http://bezgotowki.pl/.

Król Życia czy Marzyciel?

Jedną z wyróżnionych grup są Królowie Życia – wydają przede wszystkim gotówkę i to szybko. Często pracują dorywczo, mieszkają w mniejszych miejscowościach. Do usług bankowych raczej podchodzą niechętnie. Preferują transakcje gotówkowe, przy okazji unikając płatności bezgotówkowych. Kolejną grupą w „zestawieniu” są Sceptycy – ta grupa także nie ma zaufania do usług bankowych. Zdecydowana większość woli trzymać pieniądze w domu. Często są bezrobotni lub pracują dorywczo. Preferują zarówno płatności bezgotówkowe oraz gotówkowe. Marzyciele – Najmłodsza grupa w zestawieniu (studenci, uczniowie) często uzależnieni finansowo od rodziców. Preferują płatności bezgotówkowe, ale stosunkowo często płacą gotówką. Gospodarni – W zestawieniu jest to najstarsza grupa. Ze względu na ograniczony budżet, muszą dobrze gospodarować pieniędzmi. Ciekawostką może być fakt, że preferują płatności bezgotówkowe (wiedzą jak płacić kartą, nieobcy im terminal płatniczy). Optymalni – to najliczniejsza i najbardziej „popularna” grupa, ponieważ należy do niej co czwarty Polak. Ważna dla nich jest swoboda, korzystają zarówno z płatności bezgotówkowych, ale i gotówki. Potrafią oszczędzać, korzystają z promocji. Są otwarci na usług bankowe, często mieszkają w większych miastach. Zamożni – Są to osoby w wieku 35-44 lat, bardzo świadome. Często dobrze wykształceni, mają dobrą pracę i wysokie zarobki. Większość preferuje płatności bezgotówkowe.

Rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce

Terminal płatniczy pojawia się w coraz to większej liczbie punktów usługowo-handlowych. Wynika to przede wszystkim z wymogów rynkowych – po prostu klienci jak preferowana forma płatności coraz częściej podają transakcje bezgotówkowe (płatności zbliżeniowe, płatności telefonem czy karta VISA).