Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Łupież jest niezwykle krępującą przypadłością, dotykającą zarówno mężczyzn jak i kobiet, choć u tych pierwszych zazwyczaj daje o wiele bardziej dokuczliwe objawy. Łupież u dzieci praktycznie nie występuje, zdarza się jednak bardzo często u nastolatków w okresie dojrzewania. Problem łupieżu może dotyczyć około 3 milionów Polaków, z reguły w wieku od 15 do 75 lat.

Łupież może przybrać formę łupieżu tłustego lub suchego. Łupież tłusty objawia się zaczerwienieniem oraz mocnym swędzeniem, w wyniku którego złuszcza się naskórek. Na głowie powstają żółtawe, przylegające do skóry płatki, które po jakimś czasie odpadają brudząc ubranie i dając nieestetyczny wygląd. Łupież suchy powstaje u osób nie mających tendencji do łojotoku, ale jednocześnie wrażliwych na drożdżaki powodujące tę przypadłość. Przybiera postać suchych, jasnych, osypujących się z głowy małych płatków. Suchy łupież może powstawać także w wyniku stosowania źle dobranych kosmetyków do włosów takich jak szampon, lakier, farba, pianka czy żel.

Specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe

W walce z tłustym łupieżem najlepiej sprawdzają się specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe, dostępne wyłącznie w aptece. Tego typu kosmetyki drogeryjne zazwyczaj nie są skuteczne. Specjalistyczne szampony zawierają substancje zwalczające łupież, takie jak siarczan selenu, ketokonazol, pirytionian cynku czy piroktolaninę. Często dobre szampony przeciwłupieżowe mają w swoim składzie także złuszczający naskórek kwas salicylowy, co powoduje iż jego wierzchnia warstwa staje się cieńsza i jest znacznie bardziej podatna na wchłanianie substancji leczniczych. Zazwyczaj producenci specjalistycznych szamponów na łupież zalecają ich stosowanie co trzeci dzień przez okres trzech tygodni. Ponadto dostępne są szampony przeciwłupieżowe o lżejszym działaniu, do częstszego stosowania. Takie specyfiki podtrzymują efekty kuracji przeciwłupieżowej oraz poprawiają kondycję włosów.

W przypadku gdy dotknął nas łupież suchy warto spróbować najpierw zwalczyć go za pomocą łagodnego, bezzapachowego szamponu o odczynie pH 5,5. Zazwyczaj tego typu kuracja powinna usunąć łupież suchy będący wynikiem stosowania nieodpowiednich dla nas kosmetyków. Jeśli jednak nie przyniesie ona oczekiwanego skutku, powinniśmy sięgnąć po odpowiedni szampon dedykowany włosom z łupieżem suchym.

Jeśli jednak łupież uporczywie powraca szczególnie gdy mamy tendencję do łojotoków a specjalistyczne szampony nie przynoszą oczekiwanego skutku należy udać się do lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.