Łazienka w ogrodzie i nie tylko…
„Nie tylko” może oznaczać, że nasza łazienka nie musi stanowić nieodłącznego elementu domu jednorodzinnego, nie musi być wtopiona w bryłę budynku. Można bowiem trochę poszaleć projektując nasz dom i na przykład pomieszczenie łazienkowe wypuścić poza główne ściany.
Jakie z tego mogą być korzyści?
Korzyści z takiego rozwiązania może być wiele, zarówno praktycznych, jak i dobrze wpływających na samopoczucie użytkownika.
Pierwsza istotna rzecz, którą możemy w takim wypadku zastosować, to możliwość wykorzystania naturalnego światła zarówno sufitowego, jak i bocznego. Stosując na przykład u góry luksfery albo szkło matowe.
Natomiast, jeśli idzie o okna i szyby boczne to oczywiście powinny one mieć możliwość odgrodzenia się od ewentualnego wzroku intruza. I tu na szczęście jest możliwość wstawienia szyb, przez które można obserwować otoczenie tylko od wewnątrz. Można również wykorzystać folię siatkową, ale ta efekt jednostronnego patrzenia daje tylko przy świetle dziennym. Toteż mimo wszystko niezbędne w tak pomyślanej łazience będzie zamocowanie rolet.
Łazienkę wypuszczoną na zewnątrz najlepiej jest projektować w formie salonu, gdzie oprócz typowych urządzeń, jak choćby wanna, czy umywalki, znajdą się meble pozwalające na zrelaksowanie się, nawet poczytanie. W wypadku sporego pomieszczenia można zaplanować również drzwi zewnętrzne.
Łazienka w ogrodzie
Takie rozwiązania również nie są już rzadkością. Posiadacze domów wolnostojących z przylegającym do budynku ogrodem urządzają wolnostojące łazienki na przykład zarośnięte winoroślą z wszelkimi wygodami i niezbędnymi urządzeniami. Funkcję relaksacyjną może uzupełnić (na przykład drewniany) zaraz z fotelikami i stolikiem przy takiej łazience. Łazienki ogrodowe są praktyczne nawet ze względu na gości podczas większych spotkań na powietrzu.
Jeśli idzie o ogrody przy domkach jednorodzinnych to coraz bardziej popularne są u nas nie tylko sauny, ale i rosyjskie banie. Te drugie można projektować przynajmniej w dwóch wariantach – z piecem mającym podstawę tuż przy podłodze oraz z piecem, którego górna część jest na poziomie podłogi. Ten drugi wariant daje mocniejszy efekt termiczny.
Te propozycje oraz to co już się dzieje w praktyce to dowód na to, że łazienki, zwłaszcza nowoprojektowane, mocno rozszerzyły zakres swoich funkcji, choćby o aspekt relaksacyjny. Dlatego przygotowując się do remontu nawet mniejszej łazienki w bloku, warto jest się bardziej przyjrzeć dzisiejszym możliwościom technicznym.