Kredyt firmowy – kiedy może się przydać?

Najlepsze niusy w Sieci

Kredyt firmowy – kiedy może się przydać?

biznesmen

Potrzebujesz zwiększyć asortyment swojego sklepu? A może brakuje Ci pieniędzy na rozwój firmy? Rozważasz opcję zaciągnięcia kredytu? Podpowiadamy w jakich sytuacjach może przydać się kredyt na firmę, jaki jest najlepszy i kiedy warto go zaciągnąć.

Kredyt na start

Niestety przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku mają problem z otrzymaniem kredytu firmowego. Jednak jest kilka banków, które udzielają kredytów młodym przedsiębiorcom. Jeszcze do niedawna tego typu kredyty były w ogóle niedostępne, zmieniło się to dopiero jakiś czas temu, wraz z wejściem na polski rynek finansowy banków, które oferują swoje usługi szczególnie do młodych przedsiębiorców.

Mniej podatku do zapłaty?

Prowizje bankowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, tak samo jak odsetki. Wielu przedsiębiorców nie wlicza w koszty opłat bankowych. Jeśli jesteśmy bardzo aktywni w interesach możemy zaoszczędzić sporą sumę. Przy kredytach firmowych prowizja bankowa może zostać zaliczona w koszty uzyskania przychodu. Warunek jest taki, ze kredyt musi przyczyniać się do rozwoju firmy.

W przypadku kredytu, który jest przeznaczony na zakup środków trwałych, koszty uzyskania przychodu mogą zostać wliczone dopiero w momencie oddania środka trwałego do użytkowania.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu także może zostać wliczona w koszty, ponieważ wpływa ona na zachowanie źródła przychodów, gdyż prowadzi to do oszczędzania w firmie.

Oprocentowanie ma duży wpływ na wysokość odsetek. Wysoki kredyt przeznaczony na zakup czy budowę nieruchomości niesie za sobą bardzo duże odsetki. Przedsiębiorcy mają prawo wliczyć również odsetki w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu zmniejszają podatek, który trzeba zapłacić. Odsetki można odliczyć od każdego kredytu, którego celem jest osiąganie dalszych przychodów firmy. W innym przypadku możliwość wliczenia odsetek w koszty może zostać podważona.

Kredyt inwestycyjny

Zaciągany przez przedsiębiorców na sfinansowanie zamierzonej inwestycji. Wyróżniamy 3 rodzaje kredytów inwestycyjnych dla firm:

  • Kredyt restrukturyzacyjny
  • Kredyt na wyposażenie, który jest przydzielany na wymianę lub zakup wyposażenia firmy(sprzęt, maszyny, komputery)
  • Kredyt na stworzenie nowych obiektów przemysłowych

Wnioskując o taki kredyt należy przedstawić swój biznes plan oraz pokazać efektywność i trafność inwestycji.

Okres kredytowania takich kredytów to od 1 roku do 15 lat. Można go spłacać w ratach jak również jednorazowo.

Banki najczęściej stosują zabezpieczenie a w postaci wpisu hipoteki na nieruchomość.

Kredyt w rachunku bieżącym

Najłatwiejsza i najbardziej popularna opcja otrzymania kredytu przez przedsiębiorcę. Żeby dostać kredyt należy posiadać przez określony czas rachunek w danym banku. Limit kredytu ustalany jest na podstawie obrotów na rachunku, zabezpieczeń kredytu i oczywiście zdolności kredytowej.

Przyznawany jest najczęściej na okres 1 roku. Wpływy na konto zmniejszają zadłużenie kredytu.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy zaciąga się głównie w przypadku finansowania aktualnej działalności przedsiębiorstwa, a więc przede wszystkim na: spłatę należnych zobowiązań, zakup surowców lub materiałów.

Linia kredytowa

Działa bardzo podobnie jak kredyt na rachunku bieżącym, ale różnicą jest to, że kredyt przyznawany jest na oddzielnym rachunku bankowym. Wpłacane środki są na firmowym rachunku, więc nie pomniejszają zadłużenia.

Atrakcyjne kredyty dla firm w TotalMoney.pl.

Kredytów dla przedsiębiorców jest sporo, a każdy z nich ma inne zastosowanie. Zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt, należy w pierwszej kolejności zastanowić się na jaki cel chcemy przeznaczyć pieniądze i wybrać najkorzystniejszą opcję.