Komory wędzarnicze do tradycyjnego wędzenia wędlin i mięs – jakie normy muszą spełniać?

Najlepsze niusy w Sieci

Komory wędzarnicze do tradycyjnego wędzenia wędlin i mięs – jakie normy muszą spełniać?

wedliny

Tradycyjnie wędzone mięsa oraz wędliny cieszą się dużym uznaniem oraz niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. Nic w tym dziwnego, w końcu aromat i smak takich produktów jest wyjątkowy, jednak okazuje się, że nie wszystkie metody uzyskania tych specyficznych walorów smakowych są zdrowe dla naszego organizmu. W związku z tym Unia Europejska stworzyła specjalną normę, której wytyczne muszą spełniać komory wędzarnicze, aby produkty wędzone mogły zostać dopuszczone do sprzedaży.

Czym są komory wędzarnicze?

Komora wędzarnicza jest to urządzenie służące do, jak sama nazwa wskazuje, wędzenia. Mięsa oraz wędliny umieszczane są wewnątrz komory wędzarniczej na tzw. wózku wędzarniczym, pod którym znajduje się palenisko. Tradycyjny sposób wędzenia polega na tym, że mięso w bezpośrednim kontakcie z dymem unoszącym się z paleniska nabiera charakterystycznego smaku oraz zapachu. Podczas tego procesu zachowana musi być również odpowiednia temperatura. Jakość produktów wędzonych w ogromnej mierze zależy od komory wędzarniczej, w której były wędzone, dlatego też tak istotny jest wybór maszyn uznanego producenta, jakim jest np. Zasada Fabryka Maszyn (zfm-online.com/oferta/komory-wedzarnicze-tradycyjne/). Elementy komory wędzarniczej to:

  • komora wędzenia wraz z wyposażeniem,
  • system dostarczania powietrza,
  • generator dymu,
  • rury i kanały,
  • systemy czyszczące.

Normy, jakie muszą spełniać komory wędzarnicze

Dokumentem określającym wymagania względem bezpieczeństwa oraz higieny komór wędzarniczych jest Norma Europejska. Określa ona między innymi dopuszczalną zawartość substancji smolistych w produktach wędzonych. W momencie wejścia wspomnianej normy w życie pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy, które zwracały uwagę na jej negatywny wpływ na działalność przedsiębiorstw zajmujących się produkcją mięs oraz wędlin wędzonych. Ponadto komory wędzarnicze muszą być produkowane z odpowiednich materiałów, takich jak stal nierdzewna kwasoodporna, muszą być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia oraz systemy czyszczące, pozwalające na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Tradycja wędzenia w Polsce

Tradycja wędzenia nie tylko mięs i wędlin, ale również innych produktów spożywczych jest w naszym kraju bardzo długa. Wpływ na to mają nie tylko walory smakowe, ale również fakt, iż wędzenie jest jednym z najstarszych sposobów konserwacji żywności. Produkty poddane działaniu dymu oraz temperatury są znacznie dłużej zdatne do spożycia. Współcześnie możemy wyróżnić dwa główne sposoby wędzenia:

  • wędzenie w środowisku powietrza i dymu
  • wędzenie w roztworach (preparatach) dymu wędzarniczego.

Wędzenie tradycyjne jest procesem o konkretnym przebiegu, na który składają się takie czynności jak osuszanie, wędzenie dymem zimnym, ciepłym, gorącym oraz wędzenie z pieczeniem. Wiele kwestii związanych z wędzeniem jest zróżnicowanych regionalnie, ogromne znaczenie mają tu tradycje lokalne. Oprócz mięs i wędlin wędzone są także ryby, sery i owoce.