Komin – poznaj jego budowę, by czuć się bezpiecznie!

Najlepsze niusy w Sieci

Komin – poznaj jego budowę, by czuć się bezpiecznie!

O tym, że każdy powinien mieć komin, wiedzą już dzieci – które nigdy nie zapominają do rysunku sielskiej chatki domalować charakterystycznego elementu, z którego unosi się kłąb dymu. Maluchy jednak nie domyślają się, że konstrukcja owej ważnej części jest znacznie bardziej skomplikowana. Choć komin można rzeczywiście opisać jako kanał, dzięki któremu potencjalnie niebezpieczne związki mogą (a nawet muszą) opuścić wnętrze domu, schemat budowy prawdziwego komina jest nieco bardziej skomplikowany, niż na dziecięcym obrazku.

Komin i jego specyfika

Zbiorczą i nieco uproszczającą sprawę nazwą komina określa się obudowę rozmaitych przewodów, jakimi gazowe substancje opuszczają dany budynek. Gdy mowa o kominie zamontowanym w domu jednorodzinnym, droga tych związków często zaczyna się w kominku, do którego dostarcza się opału – wówczas komin otacza przewód dymowy, odprowadzający efekty spalania paliwa grzewczego.

Jeśli budynek ogrzewa się dzięki pracy kotła grzewczego, wówczas komin otacza przewody spalinowe. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku bloków mieszkaniowych, które są wypełnione przewodami wentylacyjnymi – i pną się stopniowo do góry, aż osiągną dach budynku i odprowadzą na zewnątrz związki wędrujące przez cały duży dom.

Innym kryterium, z uwagi na jakie można przeprowadzać podział kominów, jest tworzywo z jakiego ten element konstrukcyjny się wykonuje. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem pozostają ceramiczne cegły: tworzące stabilną obudowę dla przewodów. Taki komin to zupełnie samodzielna konstrukcja, jedynie umiejętnie połączona z istotnymi częściami całego budynku.

Cegły mogą jednak zastąpić prefabrykaty, czyli specjalne materiały budowlane, wyraźnie podzielone na wkład wewnętrzny, ocieplenie i obudowę zewnętrzną. Innym dostępnym rozwiązaniem jest stal: kwasoodporna rura może z powodzeniem służyć do odprowadzania gazu, a cała konstrukcja musi być dwuścienna, czyli składać się z rury wewnętrznej i zewnętrznej.

Ten typ lekkiego komina można umieścić wewnątrz domu lub na zewnątrz. Wybór konkretnego modelu i strategii to kwestia indywidualna – a jeśli wybór typu komina nastręcza trudności, zawsze można poradzić się fachowców, którzy są świetnie zorientowani zarówno w teorii i praktyce.
Artykuł powstał we współpracy z http://www.uslugikominiarskie.com.pl/