Jednoosobowa działalność gospodarcza a podatki

Najlepsze niusy w Sieci

Jednoosobowa działalność gospodarcza a podatki

firma

Każdy, kto postanawia założyć własną firmę, ma obowiązek wybrać, z jakiej formy opodatkowania będzie korzystał. Decyzja musi być podjęta rozsądnie, bowiem dla wszystkich istotne jest, aby płacenie podatków było możliwie jak najmniejsze, a samo prowadzenie księgowości jak najprostsze. Jaka więc forma opodatkowania będzie najlepsza dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Od czego zależy wysokość podatków?

Wysokość podatków zależna jest od trzech czynników: formy działalności gospodarczej (jednoosobowa, spółka, itd.), rodzaju owej działalności oraz przewidywanych dochodów. Ponadto trzeba mieć na uwadze ile chce się w biznes zainwestować, jakie będzie miał przychody oraz koszty. Osoby początkujące, dla których temat płacenia podatków jest obcy, mogą, a nawet powinny się zgłosić do bardziej doświadczonych właścicieli firm (z tej samej lub podobnej branży) bądź odwiedzić i prosić o radę zaznajomioną księgową lub biuro rachunkowe (m.in. Biuro księgowe Sygnum – obsługa podatkowa Warszawa Mokotów).

Prowadząc działalność gospodarczą wpłacamy zaliczki na podatek dochodowy, zwanym również PIT-5. Robi się to kwartalnie bądź miesięcznie – wszystko zależy od płynności finansowej. W przypadku działalności sezonowej, w której rozmiar dochodów jest raz większy, raz mniejszy, korzystniejszą opcją będzie kwartał. Miesięcznie zaś się wybiera, gdy dochody są o stałej wartości.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a podatek – który wybrać?

Istnieją 4 rodzaje opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zazwyczaj wybiera się opodatkowanie na zasadach ogólnych (18 procent lub 32 procent) bądź podatek liniowy (19 procent). W obu przypadkach jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT.

Podatek PIT – na zasadach ogólnych

W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, dochodem jest różnica między zdobytymi przychodami, a kosztami jego uzyskania. Jeżeli dochody są wysokie (powyżej około 85 tys. zł), zostaną one opodatkowane 32-procentową stawką. Ważne jest, aby w tej formie opodatkowania prowadzić księgi rachunkowe albo księgi przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy

Podatek liniowy jest o tyle atrakcyjniejszy, że nawet kiedy dochody przekraczają 85 tys. zł (przez co stawka opodatkowania wynosi 32 procent w przypadku zasad ogólnych), to wciąż stawka wynosi 19 procent. Jest jednak druga strona medalu, ponieważ gdy dochody z firmy są rozliczane osobno od reszty dochodów, to traci się wszelkie ulgi podatkowe, a nawet szansę na wspólne rozliczenie się z małżonkiem lub samotnie wychowującym dzieckiem.

Podatek liniowy nie łączy również dochodów z innych źródeł ich pozyskania, jak np. umowy o pracę. To samo dotyczy renty czy emerytury. Jeżeli jednocześnie prowadzi się jednoosobową działalność i pozyskujesz dochody z umowy o pracę, należy składać osobne zeznanie podatkowe, zwane PIT-37.

Wymienione powyżej formy opodatkowania mają jedną rzecz wspólną: jeżeli w danych miesiącu bądź kwartale firma nie uzyskała żadnych dochodów, jest zwolniona z płacenia podatku.

Temat poruszany w tym artykule to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Zachęcamy do głębszego zaznajomienia się z tematem rodzajów opodatkowania w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej z osobami doświadczonymi, jak np. biurami rachunkowymi lub księgowymi.