Jak wykończyć schody zewnętrzne? Gres, płytki ceramiczne, a może kamień naturalny? Najciekawsze realizacje schodów granitowych.

Najlepsze niusy w Sieci

Jak wykończyć schody zewnętrzne? Gres, płytki ceramiczne, a może kamień naturalny? Najciekawsze realizacje schodów granitowych.

schody

Do aranżacji schodów zewnętrznych można skorzystać z wielu materiałów. Gres, ceramika, czy płytki kamienne. Jednak jaki materiał wybrać aby schody były nie tylko trwałe, ale również bezpieczne? Zobacz najciekawsze realizacje schodów kamiennych.

Do wykończenia schodów zewnętrznych, betonowych można użyć wielu materiałów, jednak nie wszystkie są tam samo dobre i trwałe. Często do wyłożenia stopni używa się płytek gresowych, które mimo że charakteryzują się wysoką trwałością, to nie sprawdzą się najlepiej na stopniach zewnętrznych. Podobnie jest z płytkami ceramicznymi. Lepiej sprawdzą się płytki kamienne, jednak najlepsze rozwiązanie to schody granitowe wycinane na wymiar.

Schody zewnętrzne z płytek. Gres, ceramika, czy kamień naturalny?

Zastosowanie płytek na schodach zewnętrznych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet w przypadku tak trwałego materiału jak gres, łupek czy granit. Wadą płytek jest to, że całość będzie poznaczona wieloma łączeniami w postaci fugi. Fuga nie jest odporna na warunki zewnętrzne, a po pewnym czasie wpłynie to negatywnie na cały projekt.

Przy zastosowaniu płytek gresowych, prędzej czy później zaczną one odpadać. Dużo lepszym pomysłem będą płytki kamienne, jednak tutaj warto wybierać te najgrubsze. Spowoduje to, że będą one znacznie lepiej dolegać do podłoża i chronić warstwę kleju przed wahaniami temperatury, mrozem czy wilgocią.

Płytki ceramiczne są najgorszym wyborem. Są zdecydowanie najcieńsze, najlżejsze w efekcie czego, najszybciej będą wymagały wymiany. Dobrze zamontowane płytki gresowe i płytki kamienne są najlepszym wyborem, jeśli ma być zrobione to budżetowo. Powinny one wytrzymać kilkanaście lat, jednak po dłuższym czasie muszą odpaść.

Schody granitowe – najlepszy wybór na trwałe i bezpieczne schody zewnętrzne

Wycinane schody granitowe na wymiar są najlepszym wyborem do tego typu zadań. Granit jest skałą magmową. Charakteryzują się one niesamowitą trwałością, nawet większa niż gresy techniczne! Dodatkowo, dzięki jawnokrystalicznej strukturze można go dowolnie obrabiać, co daje sporo możliwości.

W przypadku schodów zewnętrznych daje to wiele możliwości. Przede wszystkim, mamy możliwość wykonania powierzchni antypoślizgowej. Na schodach jest to bardzo ważne. Świat jak długi i szeroki zna wiele historii o nieszczęśliwych wypadkach na schodach. Granit płomieniowany ma chropowatą strukturę, na której nie sposób się pośliznąć. Wadą takiego granitu jest to, że ciężko go utrzymać w czystości. W pory wchodzi brud, który bez karchera jest nie możliwy do umycia. Tutaj znów przychodzi nam z pomocą struktura granitu, którą dowolnie możemy obrabiać. Najlepszym wyborem, bezpiecznym i łatwym w utrzymaniu czystości, są schody polerowane z dodatkiem piaskowanych pasków antypoślizgowych. Dzięki temu miejsca, po których chodzimy są bezpieczne, a całość schodów z polerowanego kamienia bardzo łatwo jest umyć do perfekcji.